Temeli iki yıl önce atılan Ilısu Barajı ve hidroelektrik santrali inşaatı için kritik sürece girildi. Projenin finansmanını sağlayan Avusturya önderliğindeki uluslararası konsorsiyum, Devlet Su İşleri’ne ‘çevresel ve sosyal taahhütlerin yerine getirilmesi’ için 6 ay ek süre verdi.

Konsorsiyum içinde yer alan Almanya ise daha önce söz konusu taahhütlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle kredi desteğini geri çekeceğini açıklamıştı. Dicle Nehri’nin Batman il sınırları içinde kalan bölümüne yapılacak baraj, tarihî Hasankeyf kalıntılarının bir bölümünü sular altında bırakacağı gerekçesiyle eleştirilere sebep olmuştu.

Devlet Su İşleri’ne 6 ay zaman tanıyan konsorsiyum, sürenin sonunda taahhütlerin yerine getirilmemesi durumunda krediyi yeniden gözden geçirecek. Zaman’ın edindiği bilgiye göre, projeyle ilgili geçen Kurban Bayramı öncesi Devlet Su İşleri yetkilileri ile konsorsiyum yetkilileri bir toplantı yaptı. Görüşmelerde projeyle ilgili taahhütlerin yerine getirilmesi için çalışmalara hız verilmesi kararlaştırıldı. Bu amaçla projeyle ilgili geçici bir bölge müdürlüğü kuruldu. Ayrıca, genel müdürlük bünyesinde yine Ilısu Şube Müdürlüğü oluşturuldu. Bunun yanında çevresel ve sosyal projeler yeniden elden geçirilmeye başlandı. Fakat, bazı uygulamalar için yeni kanuni düzenlemelerin gerektiği belirtiliyor.

Sosyal ve çevresel taahhütler çerçevesinde yöredeki insanlar başka bölgelere taşınacak. Bu yapılırken herkes eğitimden geçirilecek. Baraj alanında sular altında kalacak evlerin tümü ‘sıfır’ kabul edilip sahiplerine bedeli kadar ödeme yapılacak. Projenin tamamlanması ile yörenin ekonomik yapısı değişecek. Halkın zenginleşmesi ile terör faaliyetleri ağır bir darbe alacak. Özellikle baraj gölü havzası sayesinde bölgeden teröristlerin sızma imkânı ortadan kalkacak. Kurulacak hidroelektrik santrali ile yılda 3,8 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek.

Ilısu Projesi, ilk olarak 1954’te Dicle Nehri ve çevresindeki toprakların değerlendirilmesi amacıyla gündeme gelmişti. Yıllardır sürüncemede kalan projenin temelini Ağustos 2006’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan attı. Yüzde 100 dış kaynak ve Hazine garantili ihracat kredisiyle başlanan projenin finansmanı Vatech Finansce GmbH (Avusturya) tarafından sağlandı. İnşaat ve proje işleri Türkiye, Almanya, İsviçre ve Avusturya şirketleri tarafından yürütülen barajda, anlaşma gereği bölgedeki tarihî doku ve zenginliğin korunması gerekiyor.

Rakamlarla Ilısu Barajı*
Türkiye’nin ikinci büyük barajı olacak.

120 bin hektar tarım alanı sulanacak.

80 bin aileye geçim imkânı sağlayacak.

Barajın derinliği 526 metreyi bulacak.

Yılda 3,8 milyar KW saat elektrik üretilecek.

*DSİ verileri

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir