2006 yılı sonunda termal turizm alanı ilan edilen, kısa süre önce de master planı hazırlanan Ilgın kaplıcaları, zengin su rezerviyle yeni yatırımcılar bekliyor.

Konya’nın Ilgın ilçesinin Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Akıncı, dünyada turizm yatırımları içinde önemli yeri olan jeotermal turizminin Türkiye’de halen istenen düzeye ulaşamadığını, kaynakların çoğunun atıl durumda olduğunu belirtti.Ilgın’ın da gerek su sıcaklığı gerekse mineral özellikleri açısından çok zengin jeotermal yataklarına sahip olduğunu vurgulayan Akıncı, şu an ilçede biri belediyeye diğeri ise özel sektöre ait toplam 700 yataklı 2 tesis bulunduğunu, ilçedeki pansiyonlarla birlikte yatak sayının ise binden fazla olduğunu söyledi.

Tesisler yaz aylarında yüzde 100 doluluğa ulaşıyor
Bölgedeki termal yatırımlarının, çevre il ve ilçelerden gelen talep doğrultusunda, kısıtlı olanaklar ölçüsünde gelişme gösterdiğini belirten Akıncı, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2006 yılının sonunda havzayı, termal turizm alanı ilan etti. Tesislerin yaz aylarında yüzde 100 doluluğa ulaştığı ilçemize, termal turizm alanı ilan edilmesiyle birlikte yeni yatırımların gelmesini bekliyoruz” dedi.

Bakanlığın kısa süre önce bölgeye ilişkin master plan ve haritaları da hazırlayıp onaylamasıyla birlikte, yatırımcıların yavaş yavaş bölgeden haberdar olmaya başladığını dile getiren Akıncı, şunları kaydetti:

“Saniyede 150 litrelik 4 kuyunun bulunduğu termal bölgeye yatırım yapmak için, 3 firma başvuruda bulundu. Rusya, Konya ve Ankara’dan Bakanlığa başvuran bu firmalar, Ilgın’a termal yatırım için arsa tahsis edilmesini istedi. Gerekli izinler alınıp ve onaylar verildikten sonra, yeni jeotermal kuyuların açılması için, tespit edilen bölgedeki hazine arazileri girişimcilere tahsis edilecek. Mevcut 4 kuyudan elde edilen suyun sıcaklığı 43 derece. Ayrıca ilçemizde, kuyu açılmayı bekleyen 2 tespitli yerimiz bulunuyor.”

Dünyanın en kaliteli suyuna sahip kaplıcalar arasında
Akıncı, geçen yıl Nisan ayında belediyenin işlettiği termal tesisin 28 bin YTL gelir elde ettiğini, gelirin bu yıl Nisan ayında ise 64 bin YTL’ye çıktığını belirterek, Ilgın kaplıcalarına ilginin son yıllarda hızla arttığını söyledi.Bölgede sıcak suyun 100-135 metre arası derinliklerden çıktığını anlatan Akıncı, şöyle devam etti:

“Ilgın’da çıkan sıcak suyun en büyük özelliği, hiç bir soğutmaya tabi tutulmadan kullanıma sunulmasıdır. Uzmanlar, 43 derece ısıya sahip olan bu suyun minerallerinin, hiçbir işlemden geçmeden doğrudan kullanılması nedeniyle azalmadığını tespit etti. Bu nedenle Ilgın kaplıcaları, sadece Türkiye’de değil, dünyada da en yüksek su kalitesine sahip kaplıcalar arasında yer alıyor.”

Kaynak: Radikal

4 Comments

  1. merhaba ben ılgınlıyım kaplıcalar mahallemde sayılır tamam kapplıcamızın suyu harika ama gelvelakin ılgın kaplıcaları 1960 larda neyse halende odur yani hamamdır ne termal otellerin otelliği belli nede kaplıcanın kullanım alanı .Bunu tek nedeni var bence seçilen her belediye başkanı kendini kaplıca müdürü görür bu kaplıcanın hemen özelleşmesi gerekir kaldıki bir kısmı özelleşmiş ve fark farkedilmiştir.Kaplıcanın acilen belediyenin kontrölünden çıkması gerek.Kızanlara saygı duyarım.

  2. sağlık turizmini önemseyen bir anlayış ona uygun bir yapılaşma düzeni ve bunun sonucunda bölgenin imar ve yapılaşma düzenine dinamik yaratacak çıktılara ulaşabilir. zihniyeti bu alana doğru yoğunlaştırmak gerekir.

  3. çok güzel bir yer söyleyecek söz bulamıyorum ben de konya’nın ilçesine bağlı akşehir ilçesinden yazıyorum tek kelimeyle müthiş ve süper………

  4. merhaba,şu an izmir de ikamet eden konya lı , kaplıca ve termal turizmi üzerine çalışmaları olan,eğitimli,termal turizmde alternatif sağlık alanında da doğu avrupa nın işletme modellerinin bilgi ve tecrübesine sahip biriyim. amacım termal otelcilikte ılgın veye konya gibi keşfedilmeyi bekleyen bölgelere faydalı olacak bilgileri taşımak ve bu bölgelerde devrim niteliğindeki henüz gün ışığına çıkmamış alternatif tıp alanında,doktor desteğide alınarak yepyeni tedavi yöntemlerini de insanımıza sunmaktır.çalışmalarım tamamen işin ehli kişilerle yapılmış olup her türlü incelemeye açıktır,eğer sağlık turizmine yeni bir ses ve kaliteli hizmetiyle farklı bir renk katmak isterseniz tel.05332413577

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir