Hükümet 2008 Mart’ında yapılacak yerel seçimler öncesi belediyelere ‘jest’ yapıyor. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İller Bankası’nın belediyelere dağıttığı paradan belediyelerin borcu nedeniyle kesinti yapılmayacağını açıkladı.

Bakanlar Kurulu dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında haftalık olağan toplantısını yaptı. Merkez Bina yerine Yeni Bina’da yapılan toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Çiçek, İller Bankası’nın belediyelere dağıttığı paradan belediyelerin borcu nedeniyle herhangi bir kesinti yapılmayacağını söyledi. Çiçek, “Belediyelerde inşaat döneminin başlaması” nedeniyle alındığını savunduğu bu kararın gelecek temmuzdan itibaren 4 ay süreyle geçerli olacağını belirtti. Çiçek, uygulamanın her yıl yapıldığını da savundu.

‘Surkondu’lar yıkılacak
Bakanlar Kurulu’nda, İstanbul’un “2010 Yılı Kültür Başkenti” olması nedeniyle önemli bir karar alındı. Karara göre, İstanbul’da özellikle surlar gibi önemli tarihi yapıların içine ya da çevresine yapılan kaçak yapılar yıkılacak, tarihi eserler de onarılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bu konuda kabineye bilgi verdi.

Lizbon şoku da tartışıldı
Kabinede, İrlanda’nın Lizbon Anlaşması’nı reddetmesi de ele alındı. Bu sonucun AB’ye ve Türkiye’nin AB sürecine etkileri Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından kabine üyelerine aktarıldı. Çiçek, bu konuda şunları söyledi: “Geçen hafta Lizbon Anlaşması’nın İrlanda tarafından reddedilmesiyle ortaya yeni bir durum çıkmıştır. Sayın Babacan, Türkiye ile ilgili müzakereleri ilgilendirdiği için bu konuyla ilgili bilgi vermiştir. Yarın öbür gün bu işin hangi noktaya geldiği belli olacaktır. Yine bir AB ülkesinde anayasa değişikliği çalışmaları, tartışmaları var. O konu da gündeme gelmiştir.”

Tatil sorusuna net yanıt yok
Meclis’in tatil edilip edilmeyeceği yolundaki soruya net yanıt vermekten kaçınan sözcü Çiçek şunları söyledi: “Geçtiğimiz grup toplantısında temmuz ayında da çalışalım diye bir temayül oldu. Bu kapatma davasıyla ilgili de olmayabilir. Biz geçmişte ağustos ayına kadar da çalıştık. Olağanüstü toplantı yaparak çalıştığımız günleri ben yakınen biliyorum. AB ile ilgili ceza hukuku ile ilgili konuları, Meclis’i toplantıya çağırarak çalışmıştık. Yapacağımız daha çok iş var.”

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir