Hopa’nın ilçe merkezinden geçip adeta ilçeyi ikiye bölerek denize ulaşan Sundura Deresi, yılların biriktirdiği kirlilikten arındırılıyor. Geçen yıl meydana gelen aşırı yağışlar sonrası ilçe merkezinden geçen dere kenarlarında çökmeler ve heyelanlar oluşmuştu. DSİ’nin taşkın koruma duvar yapımından sonra Hopa Belediyesi ekiplerinin dere içinde ve duvar kenarında yaptıkları calışmalar sonrası suyun temizlenmesiyle birlikte dere yatağı hem balıkların akınına uğradı ve hem de estetik açıdan ilçeye güzellik katmaya başladı.

hopadere.jpg

Sundura Deresi kenarlarında özellikle akşam saatlerinde oltayla balık tutanları gören vatandaşlar “Eskiden derede çok balık vardi, dileriz yeniden çoğalırlar” derken, dere temizliğinden sonra bakımı yapılan yerlere belediyeden oturma grupları, çay kahve içme yerleri yapmasını talep ediyorlar.

Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu da hem talepler ve hem de yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, “Sundura Deresi üzerinde öncelikle derenin kanalizasyon – katı atık ve çöpten arındırılıp ıslahı ile işe basladik. Bir güzellik ortaya çıktı. Şimdi sıra bunu tamamlamakta. İlçe merkezinin değişik yerlerine bu ve benzeri çalışmalar yapıyoruz. Bu tür çalışmalarımız öncelikler göz önüne alınarak devam edecektir. Sundura Deresi kenarlarında gerekli düzenleme çalışmalarına da başladık. Her iki yakada müsait olan alanları yeşillendirip yaya yolları ve yürüyüş parkurları yapacağız. Ayrıca yine buralarda ışıklandırmaları yerleştireceğiz. Hopa bu tür güzelliklere layıktır” dedi.

Haber ve fotoğraf: Hayati Akbaş – HOPA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir