Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Agora’yı kentle bütünleştirebilmek için yaklaşık 25 milyon TL’lik kamulaştırma yaptığı bölgeyi inceleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir yeni bir cazibe merkezi daha kazanıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Agora’da kamulaştırılan bölgelerde yapılan yıkım çalışmalarını ve ortaya çıkan yeni kazı alanlarını inceledi. Kazı alanını baştan sona gezen Kocaoğlu, hedeflerinin Agora ile İkiçeşmelik Caddesi’ni birleştirmek, bölgenin görünebilirliğini ve halk tarafından tanınırlığını sağlamak olduğunu söyledi. Şu anda kamulaştırma çalışmalarının hemen hemen sonuna gelindiğini de belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Yargı süreçlerinden ve planlama çalışmalarından sonra binaların bir kısmını yıktık, geriye birkaç bina kaldı. Önümüzdeki günlerde kalanları da yıkacağız. Bu bölgede tescilli binalar da var. Yakında onların da restorasyon süreci başlayacak” dedi.

Kamulaştırma maliyeti büyük oldu
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bölgedeki tarihi değerlerin ortaya çıkması için 20-25 milyon TL değerinde kamulaştırma yaptıklarına dikkat çekerek şunları kaydetti: “Yeni yerler, tarihi mekanlar birer birer ortaya çıkıyor. Böylece hem Agora’yı İkiçeşmelik’le birleştiriyor, hem de dünyanın kent içinde kalmış en büyük agorasını ortaya çıkarıyoruz. Yıllardır yapılan çalışmalar bunlar ama biz bu dönemde kamulaştırmalarla yüzeyi büyüterek, İkiçeşmelik ile birleştirerek işe büyük bir hız verdiğimize inanıyoruz. Umuyorum bu çalışmalar önümüzdeki günlerde biter. Kentimiz önemli bir cazibe merkezi daha kazanır.”

Başkan Kocaoğlu, Konak Meydanı, Anafartalar Caddesi, Kemeraltı, Agora, Roma Antik Tiyatrosu ve Kadifekale aksı ile Konak, Bahri Baba Parkı ve Cici Park’tan yukarıya doğru çıkan aksta yapacakları düzenlemelerle, kent merkezinin bütün eski ve turistik değerlerini insanlığın hizmetine sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Her geçen gün yeni eserler ortaya çıkıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırmalarıyla hız kazanan Agora kazılarında geçtiğimiz günlerde yeni buluntular ortaya çıkmış, Helenistik ve Roma dönemine ait çizimlerle birlikte, kentin günlük yaşamına ilişkin önemli ipuçları verecek Yunanca yazılar da bulunmuştu. Kamulaştırılan alanda bulunan mozaik döşemenin ise İzmir tarihi için büyük önem taşıdığı ifade ediliyor.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir