Danimarka’nın başkenti Kopenhag, Monocle adlı İngiliz dergisinin araştırmasına göre “hayat kalitesi” açısından “dünyanın en iyi şehri” seçildi. İlk üç sıralamada Muhih ve Tokyo da bulunuyor. Dünyanın en iyi 20 kenti sıralamasına Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi. Dünyanın en iyi 20 kenti sıralamasında bu kentleri Zürih, Helsinki, Viyana, Stockholm, Vancouver, Melbourne, Paris, Sydney, Honolulu, Madrid, Berlin, Barcelona, Montreal, Fukuoka, Amsterdam, Minneapolis ve Kyoto izliyor.

Dergiye göre sabahın birinde iyi kalite bir kadeh şarap bulabilmenin kolaylığından, mimari ve sinema salonlarının sayısına kadar bir çok faktöre bakılarak, Kopenhag yaşam kalitesi ve zirvede olan tasarım merkezi olma özeliğiyle birinci seçildi. Dergi, şehrin yoğun olarak planlanması, sorunsuz ulaşım sistemi ve alt yapısına ek olarak, çağdaş binalarını, birinci sınıf restoranlarını ve çevreyle ilgili konulara yenilenmiş bir bakış açısıyla bakmasını övdü. Geçen yıl ikinci sırada bulunan Kopenhag, çevre alanındaki yaptığı çalışmalardan dolayı 2008’de birinciliğe yükseldi.

Paris en iyi küresel şehir
Araştırma sonucunda Paris en iyi küresel şehir seçilirken, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, şehrin şöhretini “uluslararası siyasi merkez” olarak yenilemesiyle övgüye değer bulundu.

Haberde, Madrid’in ise bürokrasi konusundaki kötü şöhretini bertaraf ettikten sonra iş dünyası açısından en iyi şehri seçildiği bildirildi. Sanatla daha çok ilgilenen gezginlerin ise Berlin’e gitmeleri önerilerek, şehrin en iyi kültür kenti seçildiği okuyuculara duyuruldu.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir