Doğalgaza gelen zamlar ve artan kömür kullanımı hava kirliliğini tetikledi. Hava kirliliğinde Kayseri başı çekerken, Başkent’te kükürtdioksit oranı ekimde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 arttı.

Soğuk havanın henüz yüzünü tam olarak göstermediği ekim ayında bile hava kirliliğinin, geçen yılın aynı dönemine artış gösterdiği tespit edildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan derlediği verilere göre, ekim ayı itibariyle Ankara’da 3 istasyonda yapılan ölçümde, havadaki partiküler madde konsantrasyonunun bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artış gösterdiği saptandı. Havadaki kükürtdioksit oranı da, hükümetin ve belediyelerin bedava kömür dağıtımı nedeniyle Başkent’te geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artış gösterdi. İstanbul’daki kükürdioksit oranı artışı ise yüzde 17 arttı.
2008 yılı ekim ayında il ve ilçe merkezlerinde ölçüm yapılan istasyonlardan elde edilen veriler, hava kirliliği ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Ölçümlere göre, hava kirliliği özellikle Kayseri’de çok büyük artış gösterdi. Bu ildeki kükürtdioksit oranı ekim ayında yüzde 267 artış gösterdi.

Partiküler madde değerleri aşıldı
TÜİK, “Hava Kirliliği Ekim 2008” raporunu cuma günü açıkladı. Buna göre, ekimde kükürtdioksit (SO2) ortalamalarının en yüksek olduğu il ve ilçe merkezleri kirlilik sırasına göre Kayseri, Edirne, Bolu, Kütahya ve Burdur oldu. Aynı dönemde partiküler madde (PM10)ortalamalarının en yüksek olduğu il ve ilçe merkezleri kirlilik sırasına göre Batman, Van, K.Maraş (Elbistan), Kütahya ve Şanlıurfa olarak gerçekleşti. Kükürtdioksit oranları açısından ise ölçüm yapılan istasyonlarda sınır değerinin aşılmadığı tespit edildi.
Partiküler madde değerleri açısından bir önceki yılın ekim ayına göre Artvin’de yüzde 9, Bilecik’te yüzde 4, Bitlis’te yüzde 2, Muğla’da yüzde 3’lük artış meydana geldi. Kükürtdioksit oranları açısından Çankırı’da yüzde 31, Edirne’de yüzde 75, İstanbul’da yüzde 17, Kayseri’de yüzde 67, Muğla’da yüzde 22 artış oldu.

İstanbul’un anlık ölçümler yapılıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da hava kalitesi ölçümlerinin Çevre Koruma Daire Başkanlığı tarafından kentin 10 değişik noktasına kurulan istasyonlarla anlık olarak izlendiğini açıkladı. Açıklamada, tüm ölçümlerde İstanbul’da hava kalitesiyle ilgili olumsuz bir veri elde edilmediği belirtildi. Gün içerisinde kent aktivitesine bağlı olarak meydana gelen kısa süreli değer değişimlerinin tümünün “çok iyi-iyi” kalitesi sınırları içerisinde seyrettiği belirtildi.

Hava kirliği konusunda bir açıklama yapan Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça da, havanın kirli olmadığını, ölçüm yapan cihazların bozuk olması nedeniyle, havanın kirliymiş gibi göründüğünü açıklamıştı.

Uzmanlara göre hava kirliliği, insan sağlığı üzerinde sigara kadar etki yapıyor. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Özer, kış mevsiminde genel olarak kronik akciğer hastalarında artış olduğunu söyledi. Özer, hava kirliliğinin kronik akciğer rahatsızlıklarını tetiklediği uyarısında da bulundu. İsviçre’nin Bern Üniversitesi’nden bilimadamları da, hava kirliliğinin fetüsün solunum ihtiyacını artırdığını, hava kirliliğine daha az maruz kalan fetüsün dakikada ortalama 42, daha fazla kalanın 48 kez nefes almak zorunda kaldığını belirtti. Philipp Latzin başkanlığındaki ekip, havadaki ozon ve azot dioksit seviyesi ile havada asılı kalan parçacıkların sayısını göz önüne alarak 241 bebek üzerinde araştırma yaptı. Araştırma sonunda, hava kirliliği arttıkça fetüsün nefes alma sayısının, dahası solunum sistemi iltihabının oluşma riskinin arttığı ortaya çıktı. Bilimadamları, “solunum sistemine yönelik bu zararlı etkilerin bebek yetişkin hale gelince solunum hastalıklıklarına yakalanma riskinin artırabileceğini, dolayısıyla yaşam süresinin azalabileceğine” dikkat çektiler.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir