İzmir’deki ölçüm raporlarına göre, hava kirliliği “sınır değerlerin altında” seyrediyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, hava sıcaklığındaki gece ve gündüz farkının artmasıyla yaşanan yoğun sis nedeniyle, kirliliğin fiziksel olarak daha fazla hissedildiğini açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Alsancak, Bornova, Karşıyaka ve Güzelyalı semtlerindeki 4 adet sabit tip hava kirliliği ölçüm istasyonundaki cihazlardan anlık ve 24 saat boyunca alınarak Çevre ve Orman Bakanlığı’nın www.havaizleme.gov.tr adresine ilettiği veriler, ısınma amaçlı fuel oil ile doğalgaz kullanılan illere oranla bile, İzmir’deki kirlilik değerlerinin düşük olduğunu ortaya koydu. 4 adet sabit tip hava kirliliği ölçüm istasyonuna ek olarak Çiğli ve Şirinyer’de olmak üzere 2 adet sabit, 1 adet de mobil istasyonu daha hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu istasyonların da kısa süre içinde Bakanlığın sitesine entegre edileceğini duyurdu.

izmirr.jpg

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, arka arkaya gelen elektrik zamları nedeniyle, İzmir’de fuel oilin yanısıra kömür kullanımının artacağı beklentisi nedeniyle, Sonbahar aylarından itibaren kentteki kömür depoları ile kaloriferli apartmanlara gerçekleştirdiği denetimleri sıklaştırmıştı. Depo ve apartmanlarda yıl boyunca 2’si akşam olmak üzere 4 adet devriye ekibi ile düzenli olarak gerçekleştirilen denetimlerde, yakıt kalitesinden baca ve kazan temizliklerine, yakma saatlerine uyulmasından kaloriferlerin eğitimli kişilerce yakılmasına kadar pek çok konuda çalışmalar yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler bu çerçevede, 2008-2009 sezonunda Haziran 2008’den bu yana kent genelindeki toplam 464 kömür deposunun tamamını ikişer kez, 174’ünün ise üçüncü kez denetledi. Sözkonusu denetimler kapsamında, toplam bin 67 kömür kaloriferli apartmanın tamamının birer kez, 338’nin ise ikişer kez incelendiği; bin 500 adet sıvı yakıt kaloriferli apartmanın ise 900’ünde denetim yapıldığı belirtildi. Kaloriferli binalarda sürdürülen denetimler sonucunda, 175 adet apartman ve işyeri uyarılarak önlem alması sağlandığı da kaydedildi.

Yetkililer, ölçüm raporlarına göre, İzmir’deki hava kirliliğinde sınır değerlerinin aşılmadığını, ancak hava sıcaklığında gece ve gündüz farkının arttığı günlerde yaşanan yoğun sis ve ani sıcaklık değişikliklerinin yarattığı inversiyon nedeniyle kirliliğin fiziksel olarak daha fazla hissedildiğini hatırlatarak, bu olumsuz meteorolojik şartlara rağmen, kirlilik değerlerinin Dünya Sağlık Örgütü’nce belirlenen kriterleri aşmadığını vurguladılar.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

One Comment

  1. Buna katılmak mümkün değil… Bedava kömür, sadak anlayışı artık yeniden hava kirliliğini yaşamın içie soktu. Doğal gazın pahalı olması cabası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir