Işıkara, okulların ve kamu binalarının sağlamlaştırıldığını, Sağlık Bakanlığı’nın ise ağır davrandığını söyledi.

isikara.jpgDiyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile İzmir Kordon Otel’de düzenlenen “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi Afet Zararlarını Azaltma Programı” eğitim seminerine katılan deprem uzmanı Prof. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye’de her an deprem olabileceğini söyledi.

Her yıl olması gereken 6 büyüklüğü üzerindeki depremin 1 mayıs 2003’den beri olmadığını, bunun da kendisini rahatsız ettiğini söyleyen Prof. Işıkara, “Deprem Türkiye’nin herhangi bir yerinde olabilir” dedi. Deprem sonrasında ayakta kalması gereken en önemli kurumların hastaneler olduğunu vurgulayan Prof. Işıkara “Ancak ne yazık ki, hastanelerimiz depreme hazır değil. Milli Eğitim Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bu konuda çok güzel çalışma yapmasına karşın Sağlık Bakanlığı için aynı şeyleri söyleyemem” diye konuştu.

YETERLİ DEĞİL

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali ve çok sayıda din görevlisinin katıldığı seminerde konuşan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, gerek bina olarak, gerekse hastane içinde bulunan tıbbi malzemeler ve personel yönünde yetersizlik olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Gölcük depreminden sonra Kocaeli Tıp Fakültesi çökünce, yaralılar İstanbul’a taşındı. Ben sade bir vatandaş olarak Sağlık Bakanlığı’na soruyorum. Türkiyedeki hastaneler depreme hazır mı? Hazırsa kaçta kaçı hazır. Bunun cevabını istiyorum. Ne yazık ki hastanelerimiz hazır değil. Bunları konuştuğum için bana kızıyorlar, ama kızacaklarına hastaneleri depreme hazır hale getirecek çalışmalar yapmaları daha mantıklı.”

Türkiye genelinde 2008 yılı içinde 10 şehirde gerçekleştirilen bu seminerlerle muhtarların, din görevlilerinin ve öğretmenlerin deprem konusunda eğitildiğini belirten Işıkara, özellikle büyük kentlerin depreme hazır olması gerektiğini söyledi. Bir deprem anında yolların kapanabileceğini ya da farklı durumlar ortaya çıkabileceğini kaydeden Prof. Dr. Işıkara, bu seminerlerle her mahalleyi kendi kendine yeter hale getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

SINIFTA KALDIK

Toplumların liderlerin öncülüğünde ileri ya de geriye gittiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ise, Sakarya depremi sırasında tüm toplum birimlerinin sınıfta kaldığını söyledi. Bugün tüm kurumların çok daha iyi bir yerde olduğunun altını çizen Bardakoğlu, “Artık olmuş değil, olacak depremin öncesinde bazı şeyleri konuşup önlem alıyoruz. Hasarı en aza indirmenin yolu şehirlerimizi uygun duruma getirmektir” dedi.

DEPREM ÜLKESİYİZ

Deprem konusunda bilinç seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini ifade eden İzmir valisi M. Cahit Kıraç da “Türkiye bir deprem ülkesidir. Evlerimizi, işyerlerimizi daha uygun bölgelere taşımalıyız” dedi. Etkinliğin ardından Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, İzmir Valisi Cahit Kıraç’a Atatürk portresi, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’a ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’na fincan hediye etti.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir