Batman’ın Hasankeyf ilçesinde kazı çalışmaları başladı. Nisan ayında başlanması gereken kazılar, eğitim öğretim durumu ve istimlak meselesi nedeniyle gecikti.

Kazı alanlarının temizlenmesi ile başlayan çalışmalar bu yıl 6 değişik noktada sürdürülecek. Prof. Dr. Abdusselam Uluçam başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları ilk etapta 2 öğretim görevlisi, öğrenciler ve 70 kişilik ekiple başladı.

hasankeyf1.jpg

Bu hafta sonu itibari ile üniversitedeki sınavların sora ereceğini belirten Prof Dr. Uluçam, bundan sonraki haftalarda kazı ekibinin tam kadro olarak çalışmalara devam edeceğini kaydetti.

Kazı çalışmalarına Mardinike Cami mevkiinde, önceki dönemde kazı çalışması yapılan alanların temizlenmesi ile başladıklarını belirten Prof Dr. Uluçam, temizleme çalışmasının yaklaşık bir hafta süreceğini söyledi. Uluçam, daha sonra başlayacak kazı çalışmalarında ilk olarak geniş bir alanı kapsayan Mardinike Cami veya Sahil Sarayı diye adlandırılan kompleksin kazılması ve mimari yapısının ortaya çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti. Bu yıl 6 farklı alanda çalışma yürüteceklerini belirten Uluçam, büyük sarayda toprak boşaltma çalışmaları, Selahiye Bahçelerinde Haydar Baba Zaviyesi ve 2 anonim türbe ile sosyal içerikli 2 yapıda kazı çalışması yapılacağını söyledi.

2008 kazı programı kapsamında bu yıl laboratuar ve restore çalışması yapacaklarını belirten Uluçam, “Daha önceki kazılarda bulunan seramik cam türü küçük objeler kazı evi laboratuarında tümlenip restore edilecek. Ayrıca bu kazı alanlarının analitik belgelenmeleri, çizimleri gerçekleştirilecek. Zeynel Bey Türbesi başta olmak üzere Koç Caminin mihrabı ve kapıları olmak üzere Sultan Süleyman Cami, Rısk Caminin kapısı, Büyük Saray ile Küçük Sarayın sağlamlaştırma çalışmaları yapılacak. 2008 yılı daha çok kültür varlıklarının onarımına ve ayakta kalmasına destek olacak projeler şeklinde gerçekleştirilecek.” dedi.

Kaynak: Zaman

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir