Bir kısmı Mamak’a bir kısmı Altındağ’a bağlanan Başak Mahallesi sakinleri ne yapacağını şaşırdı.

Mahalle bölünmeleri sırasında bir yanı Altındağ, bir yanı Mamak Belediyesi’ne bağlanan Başak Mahallesi halkının bir kısmı Mamak, bir kısmı Altındağ’a bağlanmak istiyor. Mahallelinin önemli bir bölümü de, değişikliğin zorluklar dışında bir getirisinin olmayacağını düşünüyor. Değişikliğin ardından yapılacak yasal işlemlerin sıkıntı yaratacağını ifade eden mahalleli, son olarak bağlandıkları Mamak Belediyesi’ne uzak oldukları için hizmet alamayacaklarından kaygılı.

Başak Mahallesi, ilk olarak 1978’lerde Ekin Mahallesi olarak kuruldu. Sonradan Başak, Ekin, Tokat mahallesi olarak 3’e bölündü. Dört bir yanı Altındağ’ın diğer mahalleleri tarafından çevrili. Ancak çizilen haritaya göre Başak Mahallesi Mamak Belediyesi’ne bağlandı. Kurulduğu günden bugüne de idari olarak Mamak Belediyesi ile ilişkilerini sürdürüyor. Son belediye seçimlerinde Altındağ’ı da, Mamak’ı da AKP’li adaylar kazandı. Mahallede son günlerde iyice alevlenen bir tartışma ve bunun getirdiği tedirginlik yaşanıyor. Tartışmanın özü belediyeler arası tercih üzerine. Bir kısım mahalleli “Mamak Belediyesi’ne uzağız, yeterli yatırım ve hizmetleri alamıyoruz. Onun için bundan sonra Altındağ Belediyesi’ne bağlanalım” görüşünde. Bir kısmı da belediye değiştirmenin getireceği ekonomik külfetten dolayı değişikliğe karşı çıkmakta.

Bu konuda mahalle muhtarı Bircan Yavuz’un başlattığı referandumda oy kullanan bin 700 kişiden bin 400’ü Altındağ, 300 kişi de Mamak tercihini yaptı. Ancak seçime katılmayanların oranının daha yüksek olmasından dolayı seçim sonuçları kaymakam tarafından geçerli sayılmayarak iptal edildi. Altındağ Belediye meclis üyesi Ali Ergin’den edindiğimiz bilgiye göre bu konuda referandumun 12 Temmuz 2008 tarihinde yeniden yapılacağı yönünde.

Mahalleli tedirgin
1987’den beri Başak Mahallesi’nde yaşayan Yaşar Karlı “Belediye hizmetleri konusunda, Altındağ’a geçince ne değişecek, sonuçta ikisi de AKP’li iyi niyet olduktan sonra her ikisi de yapar, yeter ki iyi niyet olsun, bugüne kadar bir şeyler aksamışsa bunu onların belediyecilik anlayışına bağlamak lazım” diyerek değişikliğe karşı olduğunu belirtiyor.

Bircan Yavuz, Başak Mahallesi Muhtarı ve Altındağ Belediyesi’ne geçmeyi en çok isteyenlerden birisi. Gerekçesini ise, “yatırımların daha fazla olacağı, insanların belediye ile ilgili işlerinin daha kolay yapılacağına” dayandırıyor. Ancak, ismini açıklamayan kimi mahalleli bu konuda kaygılı. Muhtarın kişisel hesapları olduğunu, gelecekte kendi yerini sağlamlaştırmaya çalıştığını, Mamak Belediyesi ile arasının iyi olmadığından kaynaklandığı görüşündeler. 1994’ten beri Başak Mahallesi’nde yaşayan Osman Çimen’e göre ise, bir şey değişmeyecek. Devletin yerel idare sınırlarını çizerken yaptığı yanlıştan dolayı mağdur edildiklerini anlatan Çimen, “Şimdi mahallede bizler birde bu sorun üzerinden bölünme yaşıyoruz. Her iki belediye yönetimindeki zihniyette aynı olduğundan hizmetler açısından bir şey değişeceğini düşünmüyorum. Mamak belediyesinden, Altındağ Belediyesi’ne geçildiğinde, tapu değişikliği, nüfus müdürlüğü değişikliği gibi değişikliklerde yaşayacağız, ekonomik olarak kayıplarımız olacak” diyor.

Eğitimde sorunlar
Çocuğunu evinin yakınındaki okulda okumasını isteyen aileler harita sınırı yüzünden kayıt yaptıramadıklarını belirtiyorlar. Kayıt sorununu çözemeyen istenilen parayı yatırmasına rağmen sekizinci aya kadar bekletilen isminin yazılmasını istemeyen bir mahalleli; evine 200 metre uzaklıktaki Çocuk Sevenler İlköğretim Okulu’na evi Mamak sınırlarında olduğu için yazdıramadığını, Mamak’a bağlı en yakın okulun 1 kilometreden daha uzak olduğunu belirtiyor. Okul idaresinin durumu kullandığını kayıt için 300 YTL’den ‘kapı açtıkları’nı pazarlıklar sonucu 100 YTL’ye kadar indiklerini, bunu da bağış adı altında okul aile birliğinin banka hesap numarasına yatırıp dekont istediklerini söyleyen mahalleli, “Okul idaresi sanki bankayla anlaşmış. Bankaya para yatırmaya vardığımda banka görevlisi, 100 YTL’den aşağısını kabul etmediğini söyledi” diyor. İş Bankası Siteler Şubesi Okul Aile Birliği Hesap Numarası: 493000’na yatırılan paraların kayıt paraları olduğu uyarısında bulunarak yetkilileri göreve çağırıyor.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir