Le Monde, Zeynep Fadıllıoğlu’nın tasarladığı Şakirin Camii’ne övgüler yağdırdı.

Ünlü dekoratör Zeynep Fadıllıoğu’nun tasarladığı Şakirin Camii, dünya basınının ilgisini çekmeye devam ediyor. Fransa’nın en saygın gazetelerinden Le Monde, Zeynep Fadıllıoğlu’nın tasarladığı Şakirin Camii’ne övgüler yağdırdı

Fransa’nın en saygın gazetelerinden Le Monde da Zeynep Fadıllıoğlu’nun tasarladığı camiden övgüyle söz etti. Gazete, “Türkiye’de bir kadın tarafından tasarlanan bu ilk cami şaşırtıcı ve etkileyici” yorumunu yaptı. Semiha ve İbrahim Şakir’in oğulları tarafından Karacaahmet’te yaptırılan camii BBC’den sonra geçen hafta da Fransız Le Monde gazetesinde geniş yer buldu. Gazetenin İstanbul muhabiri Guillaume Perrier tarafından kaleme alınan makalede şu ifadelere yer verildi:

Kadınlardan teşekkür
Şakirin Camii neredeyse hazır. Kendine uluslararası alanda ün yapmış Zeynep Fadıllıoğlu’nun tasarladığı camii şimdiden büyük ilgi çekiyor. Çünkü Şakirin Camii Türkiye’de bir kadın tarafından tasarlanan ilk cami. Fadıllıoğlu “Bildiğim kadarıyla dünyada da başka yok” diyor. Ekibinin büyük bölümü kadınlardan oluşan Fadıllıoğlu’na Türkiye’nin dört bir yanındaki kadınlardan da teşekkür mektubu geliyor. Fadıllıoğlu caminin yerel seçimlerden sonra açılacak olmasını “Bu projenin politikleştirilmesini istemiyorum” sözleriyle açıklıyor.

Fadıllıoğlu, Şakirin Camii ile ilgili “Modern ama fazla cüretkar olmayan; halkın tepki göstermeyeceği bir tasarım istedik” diyor. Bunun için için çok araştırma yaptığını, teolog Hüseyin Atay’a ve ünlü sanatçılara danıştığını söylüyor. Işık uzmanı İngiliz William Pye ve Çinli Arnold Chan’in da katkılarıyla ortaya etkileyici bir sonuç çıkıyor. Klasik siluetinin ardında caminin içi görsel bir şok! Cam ve metal karışımı, geleneksel desenler ve avant-garde formlar ziyaretçileri şaşkınlığa uğratıyor. Mihrab turkuaz mavisi, geniş, yuvarlak ve deniz kabuğu şeklinde…

Din adamları memnun
Fadıllıoğlu caminin içini tarif ederken “Duvarlardaki ayetler içeridekileri zarf gibi kavrıyor. Bir imama danıştım, ’Neden olmasın’ dedi” diyor heyecanla. Diyanet işleri projeyi destekliyor. Fadıllıoğlu, İstanbul müftüsünün de memnun kaldığını söylüyor. Tasarıma danışmanlık yapan hattat bir imam “Jet setten bir dekoratörun camiyi tasarlamasına şaşırmıştım. Ama sonucu hiçbir müslüman eleştiremez” diyor.

Üst katta kadınlara ayrılan balkon havadar, Türkiye’deki diğer camilere göre daha az izole. Fadıllıoğlu bu kararını “Camileri ziyaret ettiğimde kadınlara hep tuvalete yakın bir köşenin ayrıldığını gördüm” diye açıklıyor. “Bu daha dişil ibadet yeri yeni camilere ilham olabilir” diye ekliyor.

“Teklif edildiğinde ağladım”
Le Monde gazetesi Zeynep Fadıllıoğlu’nu İstanbul’un laik aristokrasisinin bir parçası olarak tanıttı. İngiltere’de tasarım eğitimi alan Fadıllıoğlu kendini “kimliksel olarak müslüman” olarak tanımlıyor ve zaman zaman camiye gittiğini söylüyor.

Kaynak: Vatan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir