12 milyon dolar harcanan proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve arsa sahibi vatandaşlar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle hizmete giremiyor.

Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü’nün 12 milyon dolar harcayarak yapımını tamamladığı ve Bornova’ya Ankara Asfaltı’ndan kesintisiz geçişi sağlayacak Hamdi Dalan Kavşağı, kamulaştırma engeline takıldı. İnşaatı geçtiğimiz günlerde bitirilen kavşağa girişi sağlayan kol üzerindeki Tır Parkı’nın güvenlik kulübesinin de bulunduğu 345 metrekarelik kısmının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılmaması, işlerin durmasına sebep oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve arsa sahibi kamulaştırma bedeli yüzünden mahkemelik olurken uzun süredir devam eden davanın bir sonraki duruşması ise Ocak ayına ertelendi. Kavşağı trafiğe açamayan Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, kamulaştırılamayan alanın yanından geçici bir yol açarak çözüm bulmaya çalışacaklarını söyledi.

Temmuz’da başladı
Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü, Ankara Asfaltı’ndan Bornova’ya kesintisiz bağlantıyı sağlayan Hamdi Dalan Kavşağı’nı 1999 yılında planladı. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yaklaşık 20 milyon YTL’lik kamulaştırma işlemlerinin büyük bölümü, 2008 Mayıs’ta tamamlanabildi. Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü, temmuz ayında başlayıp, 12 milyon dolar harcadığı kavşak inşaatını geçtiğimiz günlerde tamamladı. Ancak, kamulaştırma engeli nedeniyle, kavşak trafiğe açılamadı. Kamulaştırılamayan alanın yanından geçici bir yol açarak çözüm bulmaya çalışacaklarını belirten Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, “Kavşağı projesine göre hayata geçirmekte diretsek kamulaştırmayla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi ve arsa sahibi arasındaki davanın sonuçlanmasını beklememiz gerekir. Bu da en az 2 ay sürer. Dava sonuçlandıktan sonra kavşağı hizmete sokacağız” dedi. Adını daha önce inşaat alanında bulunan Hamdi Dalan Sağlık Ocağı’ndan alan kavşak, Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü’nün geliştirdiği geçici çözüm ile 15 gün içinde trafiğe açılacak. Bu kavşak sayesinde Alsancak yönünden gelen bir araç, köprülü kavşağın üzerinden kesintisiz olarak Bornova Sakarya Caddesi’ne ulaşacak. Bornova’dan Kemalpaşa ve Manisa yönüne gitmek isteyen araçlar da köprülü kavşak ile Ankara Asfaltı’na kesintisiz olarak bağlanacak.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir