Hadımköy’e yapılan 164 milyon TL’lik yatırımları açan ve KİPTAŞ Hadımköy Konutları 1. Etabı’nın anahtar teslimini yapan Başkan Topbaş, “Banliyö hattının Gebze’den Çerkezköy’e kadar uzatılması için Ulaştırma Bakanımız ile görüştüm. Böylece raylı sistem bu bölgeye de gelecek” dedi.

Hadımköy’e yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılışı ve KİPTAŞ Hadımköy Konutları’nın 1540 konutluk 1. etabının anahtar teslimi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen törenle gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 157 milyon TL harcayarak tamamladığı yatırımlar arasında 1540 konutluk KİPTAŞ Hadımköy 1. Etap Konutları, 195 bin 232 metre İçmesuyu Şebeke Hattı, Hadımköy İSMEK Kursu, 850 metre Atıksu Kanalı ile Hadımköy’e bağlı bütün köy yollarının asfaltlanması işleri yer alıyor. Hadımköy’de 5 yılda yapılan 396 milyon 232 bin TL’lik yatırım ve hizmetlerin 378 milyon 914 bin TL’lik kısmını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdi.

Hadımköy’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ’ın inşa ettiği Hadımköy 1. Etap Konutları kapsamında yaşanabilir modern şehir oluşturuldu. KİPTAŞ bölgede yol ve su şebekesi, laboratuarlarla donatılmış okullar, parklar, mezarlık düzenlemesiyle birlikte 53’ü tamamlanmış, toplam 64 yatırım gerçekleştirdi.Hadımköy Belde Belediyesi de 7 milyon 85 bin TL harcayarak; Hadımköy Kültür Merkezi Yenilenmesi, Ömerli Mahallesi Köy Konağı, Sazlıbosna Mahallesi Parkı, İstasyon Mahallesi Parkı, Hadımköy Şehir Merkezi, Şehitlik Caddesi, Nurettin Sözen Caddesi, Turgut Özal Caddesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, Derinyol Sokak ve Geçit Sokak Aydınlatma Tesisatları, Deliklikaya, Nakkaş, TOKİ, İstasyon, Kartaltepe, Yeşilbayır, Sazlıbosna Mahalleleri Çok Amaçlı Modüler Spor Sahaları, Belediye ve Halk Otobüsleri İçin Merkez Durak ve 1500 metrekarelik Hareket Amirliği Kurulması, Şehitlik Caddesi ve Uğur Mumcu Caddesi Yol Yapımı, Hastane, İstasyon, Yeşilbayır, Sazlıbosna Mahallelerindeki Yolların Asfaltlama, Bakım ve Onarımı işlerini yaptı.

Başkan Topbaş; “Beldelerimize yaptığımız yatırım Anadolu görmemiştir…”
Açılış törenine konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Hadımköy Belediye Başkanı Ali Osman Çolak, İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Bulut, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile çok sayıda belde belediye başkanı ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, globalleşen dünyada kentleşme ve teknolojik gelişmelerin yerel yönetimlerin önemini çok arttırdığını ve belediyelerin gelişmiş ülkelerin kalkınmasında çok ön plana çıktığını belirterek, “Bir yerel yönetici halka rağmen farklı adım atamaz. Çünkü bölgesiyle iç içe olduğu için sorunları daha iyi bilir, görür. Bu bakımdan Sayın Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile birlikte Türkiye’deki yerel yönetim anlayışı da gelişti. başbakanımızla birlikte başlayan bir yerel yönetim anlayışı gelişti. Hükümet kurulduktan sonra yetkilerin büyük bölümünü yerel yönetimlere devretti. Göreve geldiğimizde İstanbul’u dünyayla yarışan bir şehir haline getireceğimizi söylemiştik. Beş yıl sonra görüyoruz ki bir beldeye yaptığımız yatırımlar toplamı 396 milyon TL. Anadolu’da bazı iller dahi bu kadar yatırım görmemiştir” diye konuştu.

CHP’nin park açılışı ve havuz yenilenmesi gibi açılışlarına genel Başkan Deniz Baykal’ın da katıldığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 164 milyon TL’lik yatırımlar zincirinin açılışına ise yoğunluğundan dolayı Başbakan Erdoğan’ın katılamadığını vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Daha önce ufak bir kar yağışında Hadımköylüler mahsur kalırdı. Şimdi yol, asfalt ve kar-kış çalışmalarımızla bütün İstanbul her zaman ulaşılabilir durumda. Dönemimizde Büyükşehir’e katılan köylerin yolları ilk kez sıcak asfalt gördü. E-5 ten itibaren Hadımköy’e uzanan bağlantı yolunu genişleterek rahat hale getiriyoruz. TEM üzerinde köprü genişleme çalışması yapıldı. Bu bölgede en önemli işlerden biri de İSKİ’nin su, atıksu ve çevre yatırımları ile doğalgazın bölgeye gelmesidir. İstanbul’a yaptığımız yatırımlar toplamı 2009 yılı sonunda 28.5 milyar TL’ye ulaşacak. Bunun 20 milyar TL’lik kısmını ilçe ve beldelerimize yaptık. Yatırımların yüzde 60’a yakınını ulaşıma ayırarak İstanbul’un trafik ve erişim sorununun çözümü için raylı sistem, karayolu ve denizyolunda 12 milyar TL yatırım yaptık. Raylı sistemlerimizi iki katına çıkardık ve metro yapımına hızla devam ediyoruz. Bu arada banliyö hattının Gebze’den Çerkezköy’e kadar uzatılması için Ulaştırma Bakanımız ile görüştüm. Bu da raylı sistemin bu bölgeye de geleceği anlamına geliyor. Öte yandan, metrobüs sistemiyle Avcılar-Zincirlikuyu arasında hergün 500 bine yakın insan taşıyoruz. Bu sitemi Beylikdüzü ile Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye kadar uzatınca yolcu sayısı 1.5 milyona ulaşacak. Birileri hizmetlerimizden rahatsız olabilir. İnanıyorum ki vatandaşlarımız bunlara prim vermeyecektir.”

Törende konuşmaların ardından Hadımköy Belediye Başkanı Ali Osman Çolak tarafından beldeye yaptığı toplam 396 milyon TL’lik yatırımlardan dolayı Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür plaketi takdim edildi. Ardından KİPTAŞ’tan ev almaya hak kazanan 10 vatandaşa evlerinin anahtarı teslim edildi ve kurdele kesilerek 164 milyon TL’lik yatırımların açılışı gerçekleştirildi.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarafından Hadımköy’e Yapılan Biten, Devam Eden ve Planlanan Yatırım ve Hizmetler (Yatırım Maliyeti: 221.963.011,86 TL)

Biten Yatırım ve Hizmetler:
1. TEM Hadımköy Gişeleri – Hadımköy Arası (8,5 Km) Duble Yol İnşaatı
2. Hadımköy Geneli Yol Düzenleme İnşaatı
3. Hadımköy TEM Üst Geçit Köprüsü Genişletmesi Kavşak İnşaatı
4. Osmangazi İlköğretim Okulu
5. Hadımköy İlköğretim Okulu Kapalı Spor Salonu
6. Hadımköy’e 2419 m Doğalgaz Hattı döşendi
7. E-5 Hadımköy Kavşağı Yeşil Alan Yapımı
8. Hadımköy İlköğretim Okulu, Örfi Çetinkaya İlköğretim Okulu’na Yazıcı, Tarayıcı, Projeksiyon, Perde, Bilgisayar Temini ile Hadımköy Örfi Çetinkaya Anadolu Lisesi’ne Fizik Laboratuarı Yapımı
9. Çatalca Bilgi Erişim Merkezi Açıldı. Üye sayısı 646 kişi olup 16 bilgisayar ile hizmet veriyor.

Devam Eden Yatırım ve Hizmetler:
1. Hadımköy 2.Etap Başak Toplu Konutları (2150 Konut, Cami, Kreş, Yurt, Ticaret Merkezi, Yönetim Binası, Belediye Hizmet Binası)
2. TEM Çıkışı D–100 Bağlantı Yolu Hadımköy Kavşağı ve Akçaburgaz Alt Geçidi ve Bağlantı Yolu İnşaatı
3. Hadımköy 2.Etap Başak Toplu Konutları Okul İnşaatı
4. Hadımköy Merkez, Hadımköy-Yassıören Yolu Yağmursuyu Çalışmaları
5. Bahşayış Karaağaç Köy Yolu, Baklalı Köyiçi Yolu, Hadımköy Merkez Yaya Alanı Düzenleme Çalışmaları
6. E–33 Hadımköy Kavşak Yeşil Alanların Bakım ve Onarımı
7. TEM Hadımköy Kavşak Yeşil Alanların Bakım ve Onarımı

Planlanan Yatırım ve Hizmetler:
1. Hadımköy Bilgi Evi İnşaatı
2. Hadımköy Stadı Tribün İnşaatı

Hadımköy Belediyesi’ne Ait Yatırım ve Hizmetler (Yatırım Maliyeti: 17 milyon 317 bin 520 TL)

Açılışı Yapılan Yatırım ve Hizmetler (Yatırım Maliyeti: 7.085.000,00 TL)
1. Hadımköy Belediyesi Kültür Merkezi’nin Yenilenmesi
2. Ömerli Mahallesi’ne Köy Konağı Yapımı
3. Sazlıbosna Mahallesi’ne Park Yapımı
4. İstasyon Mahallesi’ne Park Yapımı
5. Hadımköy Şehir Merkezi, Şehitlik Caddesi, Nurettin Sözen Caddesi, Turgut Özal Caddesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, Derinyol Sokak ve Geçit Sokak Aydınlatma Tesisatlarının Yapımı
6. Deliklikaya, Nakkaş, TOKİ, İstasyon, Kartaltepe, Yeşilbayır, Sazlıbosna Mahallelerine Çok Amaçlı Modüler Spor Sahaları Yapımı
7. Belediye ve Halk Otobüsleri İçin Merkez Durak ve 1500m² ‘lik Hareket Amirliği Kurulması
8. Şehitlik Caddesi ve Uğur Mumcu Caddesi Yol Yapımı
9. Hastane, İstasyon, Yeşilbayır, Sazlıbosna Mahallelerindeki Yolların Asfaltlama, Bakım ve Onarım İşi

Biten ve Devam Eden Yatırım ve Hizmetler (Yatırım Maliyeti (10.232.520,00 TL)

Biten Yatırım ve Hizmetler:
1. Okulların Bakım, Onarım ve Çevre Düzenleme İşleri
2. Okullara Malzeme Yardımı (Masa, Sandalye, Laboratuar Malzemesi vb)
3. Deliklikaya Mahallesinde yeni yapılan okulun hafriyat ve teknik alt yapısının hazırlanması
4. 590 Öğrenciye Eğitim Yardımı
5. Belediye Merkez Hizmet Binasının Yenilenmesi ile Belediyeye Ait İş Yerlerinin Bakım ve Onarımı
6. Atatürk Parkı Sosyal Tesis Yapımı
7. Atatürk Sanayi Bölgesi Çevre Düzenleme ve Kademe Binalarının Yapımı
8. Arnavutköy Kaymakamlık Binası Malzeme Temini
9. İstasyon Mahallesindeki Kazım Öztürk Parkı ve Şakayık Parkı’nın Yeniden Yapımı
10. Hastane Mahallesindeki Atatürk Parkı, Kara Yusuf Parkı, Kemal Argın Parkı’nın Yeniden Yapımı
11. Hastane Mahallesi Ahmet Çatalbaş Parkı Yapımı
12. Ömerli, Nakkaş, Yeşilbayır Mahallelerine Park Yapımı
13. İstasyon Mahallesi Yeni ve Eski Sağlık Ocağı Binalarının Çevre düzenlemesi
14. Hadımköy Merkez ve Mahalle Merkezlerinde 5.000m² Yeşil Alan Düzenleme İşi
15. Belediye Merkezinde 65.000m²’lik Meydan Düzenleme İşi
16. Hadımköy Şehir Meydanında 4.000m² ‘lik Cami Yapımı İçin Altyapı Çalışmalarının Yapımı
17. Mevcut Tüm Parklara Spor Aletleri Koyulması
18. 5000 adet Ağaç Dikimi
19. Mezarlık Düzenleme, Bakım ve Onarım İşi
20. Mahalle Merkezleri (Sazlıbosna, Yeşilbayır, Dursunköy, Nakkaş, Deliklikaya Mahalleleri), Parklar (Kazım Öztürk Parkı, Sazlıbosna Parkı, İstasyon Mahallesi Parkları) ve Adnan Menderes Caddesi ile Üstrampa Sokağın Kesiştiği Bölgenin Aydınlatma İşi
21. İndirici trofo Merkezinden sanayiye elektrik taşıyan ve şehir merkezinden geçen 1400 m’lik yüksek gerilim hatlarının yer altına alınması
22. Hastane Mahallesine Spor Kompleksi Yapımı
23. Hadımköy Kapalı Spor Sahasının Çevre Düzenleme İşi
24. Hadımköy Şehir Stadının Tesis ve Tribünlerinin Yenilenmesi
25. Okullara ve Hadımköy Spora Spor Malzeme Desteği
26. Şehiriçi otobüs seferlerinin yapılacağı güzergâhlara otobüs durakları yapımı
27. Turgut Özal Caddesi, İnönü Caddesi, Nurettin Sözen Caddesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, Mevlana Caddesi ile Derinyol – Geçit Sokak Yol Altyapı Çalışmaları
28. Deliklikaya Mahallesi Yol Bakım Onarım İşi
29. Tarım Arazilerine Giden Yolların Açılması ve Düzeltilmesi İşi

Devam Eden Yatırım ve Hizmetler:
1. Hadımköy – TEM Bağlantı yoluna alternatif olarak düşünülen Hadımköy – Bahçeşehir – TEM bağlantı Yolu Yapımı
2. Hadımköy – TEM bağlantı yolu ile sanayinin üstünde bulunan yolu birbirine bağlayan 60 m genişliğindeki yolun açılması

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir