İzmir’in iki yatırımcı ailesi, kentin en değerli bölgelerinden olan Alsancak ve Bayraklı’daki Tekel gayrimenkullerini satın almak için harekete geçti.

tekel.jpgEkonomide yaşanan krize rağmen İzmir’in yatırımcı aileleri, kentin en değerli bölgesinde bulunan Tekel’in gayrimenkullerine büyük ilgi gösterdi. Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş’nin (Tekel) Bayraklı ve Alsancak’taki tütün depolarına toplam 8 firma teklif verdi. Her iki gayrimenkule İzmir’in köklü ailelerinden Özgörkey ile Gürel aileleri de talip oldu.

İhalesi yapılan gayrimenkullerden biri olan Alsancak’taki tütün deposu, 7 bin 699 metrekare yüzölçümüne sahip. Bayraklı’da bulunan Tekel’e ait tütün deposunun büyüklüğü ise, 27 bin 375 metrekare. Erdoğan Özgörkey Grubu’na ait Öztur Turizm İşletmeciliği ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş, her iki gayrimenkul için de teklif sundu. Erdoğan Özgörkey ile oğulları Murat ve Selim Özgörkey’in yönettiği Öztur Turizm’in şehir merkezinde üç ayrı noktada otel ve akıllı konuta yönelik yatırımları ise devam ediyor.

Özgörkey Gıda Murahhas Üyesi Murat Özgörkey, tek amaçlarının İzmir’e yeni değerler kazandırmak olduğunu belirterek, Tekel’in iki gayrimenkulüne bu amaçla teklif verdiklerini açıkladı.

Özgörkey, ihaleyi kazanmaları halinde gayrimenkullere turizm veya başka bir sektörde yatırım yapabileceklerini açıkladı. Özgörkey, “Bu binalar eski. Yatırımla İzmir’e değer katar hale getirilmeli. İzin verilse daha çok şey yapılır” diye konuştu.

Murat Özgörkey, Gürel Grubu’nun teklifini ise, “İki aile de yatırımcı. İzmir’e bir şeyler kazandırmak istiyorlar. Bu açıdan teklif vermeleri bizi sevindirdi. Hayırlı olsun” şeklinde yorumladı.

Aynı gayrimenkuller için Gürel Grubu’nun patronları İstemi Gürel ve Noyan Gürel ise konsorsiyum kurarak teklif verdi. Gürel ailesi, geçmişte Çimentaş’ta ortakları olan Hikmet Karabacak’ın oğulları Mahmut ve Tankut Karabacak ve Aks Tasarım Mimarlık firmalarıyla beraber kurduğu İzmir Ortak Girişim Grubu ile ihaleye girdi.

Sunel Tütün Murahhas Azası Noyan Gürel, ihaleyi kazandıktan sonra yapacakları projeleri açıklayacaklarını ifade ederek, “Hayırlısı olsun. Biz ihale sonucu belli olmadan konuşmayı doğru bulmuyoruz. Zamanı geldiğinde projelerimizi açıklayacağız” dedi.

Halil Yüzer’e ait Halil Ticaret ile Gergül İnşaat’ın sahibi Abdulkadir Gültekin de her iki gayrimenkule ayrı ayrı teklif verdi. Tekel’in gayrimenkulleri için kapalı zarfla verilen teklifler, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilecek. Değerlendirmeden sonra kazananların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir