Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler: “Karadeniz’de petrol var mı diye soruyorlar, bir beklentimiz var ki deliyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Karadeniz’de 9 noktada petrol arayacaklarını belirterek, “Karadeniz’de petrol var mı diye soruyorlar. Bir beklentimiz var ki deliyoruz, 24 Eylül’de yapacağımız nükleer ihalesi yarışma gibi olacak” şeklinde konuştu. Bakan Güler, hafta sonu tatilini geçirmek üzere gittiği Ordu’da gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Toplantıda soruları yanıtlayan Bakan Güler, Karadeniz’den büyük beklentileri olduğunu belirtti.

9 yer delinecek
Karadeniz’in 9 yerini deleceklerini ifade eden Bakan Güler, “Bunların ilk önce 5 yerini TPAO, ikisini PetroBras delecek. İki yeri şu an etüt ediyoruz. Önümüzdeki yıl için kontrat yaptık. Buraya bir gemi ve bir platform gelecek ve Karadeniz’i deleceğiz. Burada petrol var mı diye soruyorlar. Bir beklentimiz var ki deliyoruz. Ama matkabın ucunun önce rezerve ulaşması lazım” diye konuştu.

Yarışma gibi ihale
Sinop’a kurulacak nükleer santralle ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Güler, nükleer ihalesinin yarışma gibi geçeceğini iddia etti. Bakan Güler, “Her şey normal seyrinde sürüyor. İhale süreci devam ediyor. İhale yarışma şeklinde olacak. 24 Eylül günü saat 14.30’da zarfları açacağız” açıklamasında bulundu.

Kaynak: YeniŞafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir