Geçtiğimiz yüzyıl boyunca, gökdelen denince akla ilk Batı şehirleri geliyordu. Artık başta Dubai ve Çin’in büyük şehirleri olmak üzere Doğu’nun birçok şehri farklı tasarımlarda gökdelenleri ile öne çıkıyor.

Alman “Der Spiegel” dergisinde yer alan haberde, prestij sembolü sayılan gökdelen yapımında Doğulu ülkelerin Batı’yı solladığı; Asya, Rusya ve Körfez ülkelerinde gökdelen inşa etmenin bir çılgınlık haline geldiği belirtiliyor. Buna karşılık, Londra ve New York gibi metropollerin inanılmaz eski göründüğü belirtilen haberde, Avrupa’nın gökdelen inşasına ayıracak parası olmadığı ifade ediliyor ve “Avrupa bir müze-köye mi dönüşüyor?” sorusu soruluyor.

Özellikle ekonomik anlamda güçlü olan Pekin, Şanghay ve Dubai gibi şehirlerde abartılı tasarımlara sahip gökdelenler yapıldığı belirtilen haberde, İstanbul ve Moskova gibi şehirlerin de Avrupa şehirlerine göre daha dinamik gözüktüğü söyleniyor.

Yapımı hala devam eden Burj Dubai, 800 metreye yaklaşan yüksekliğiyle en büyük gökdelen olmaya aday.

Batı ülkelerinin ekonomik büyümesindeki yavaşlama ise gökdelen yarışında geri kalmalarının en önemli sebebi olarak sunuluyor. Uzakdoğu’daki ekonomik büyüme ise, buradaki ülkelerin gökdelen yarışında öne geçmesinde büyük rol oynuyor.Yeni gökdelenlerin yüksekliği 400-600 metre arasında değişiyor, ancak artık gökdelenlerin esas öne çıkan özellikleri tasarımları. Zaten Doğu’yu gökdelen yarışında öne çıkaran da, değişik tasarımların denemesi.

Çin’de, Hollandalı Koolhaas firması tarafından yapılan ve devlet televizyonuna ait olacak gökdelen, son yılların en enteresan tasarımlarından birine sahip.

Asimetrik bir tasarıma sahip birkaç binadan oluşan ABD’li Steven Holl’un tasarımı gökdelen ise yakın zamanda, Çin’in Çengdu şehrinde yükselecek.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da gökdelenleriyle öne çıkan bir şehir olma yolunda.

Dubai’de ise gökdelenler konusunda en öne çıkan şehirlerden biri. Şehir adeta kilometrelerce uzayan bir gökdelen dizisine sahip.

Kaynak: ntvmsnbc

8 Comments

  1. Gökdelenler betonlaşmanın sembolü. Ruhsuz yapılar.Bahçeli küçük evin yerini asla alamaz.

  2. gökdelenlere bakıp hayran kalmamak elde bile degil. keşke turkiyede de dünyaya nam salacak gökdelenlerin sayısı artsa belki iki üc tane var ama türkiyenin namına yakışmıyor inşallah bizimde bi gökdelenimiz olsa bizimde dünya ekonomisini yönlendiren ticaret merkezlerimiz olsa bizimde sesimiz ikinci kattan degil ikiyüzüncü kattan sesimiz çıksa…

  3. evet rusya dev projeler içerisine girmiş
    bulunuyor moskova şehri gokdenleri meşhur şua anda. yapımı süren 106 kat bır gök delen daha inşa ediliyor enka aş tarafından yapılmakta

  4. Bütün Asya, başta Rusya ve Çin olmak üzere ve aynı zamanda bol paralı Sudiler olabildiğince en yükseğini yapmak yarışına girmiş durumdalar

  5. evet bende gökdelenlere bayılıyorum.hepsi de muhteşem yapılar,mühendislik harikaları.keşke adana da bu mühendislik harikalarından olsa diyorum ama nerde.ç………bir hiltonsa var o da gökdelen denebilecek 26 katlı bir şehrin geri kalanı 2-3 katlı yapılar gecekondular…….

  6. bence gökdelenler bir ülkenin ne denli zengin olduğunun göstergesi ve çok muhteşem görünüyorlar bunları inşa edenler bence dünyanın en zeki insanları artık eski tarihi yapılar insanların ilgisini çekmiyor 21 .nci yüzyılada bu gökdelenler yakışır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir