CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’yla canlı yayında ‘sayaç düellosu’na giren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, mağlup oldu. Başkent Doğal A.Ş., fazladan para ödediği belirlenen abonelere paralarını geri ödemeye başlıyor. ‘Dava açıp açmadığına bakılmaksızın’ 2 Ocak 2009’dan itibaren 2 bin 275 Ankaralı aboneye 123’şer dolar ödenecek. Paraları geri ödenecek doğalgaz abonesi sayısının 4 bini bulabileceği tahmin ediliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2005 yılında EGO Genel Müdürlüğü’nün 2004 yılında doğalgaza abone olanlardan iki kez abone ücreti alındığını saptadı. Bu paranın geri ödenmesini isteyen EPDK, ödenecek rakamı 123 dolar olarak belirledi.

Abone başına 123 dolar karşılığı YTL
Başkent Doğal A.Ş.’den nihayet 24 Aralık 2008’de konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, sayaç ve bağlantı parası olarak kendilerinden fazladan para alınan 2 bin 275 kişiye 123 dolar ödeneceği belirtildi. İncelemelerin sürdüğü, benzer durumdaki abone sayısının 4 bini bulabileceği de anlatıldı.

Başkent Doğalgaz A.Ş.’den yapılan açıklamada şöyle denildi: “13.05.2008 tarihinden itibaren şirketimize yapılan yazılı başvurular titizlikle incelenmiş ve bunlar arasında mükerrer ücret ödediği için iade almaya hak kazananların sayısının 22.12.2008 tarihi itibarıyla 2 bin 275 olduğu tespit edilmiştir. Bu abonelerimizin adreslerine tebligatlar yapılmaktadır. 123 ABD Doları olarak belirlenen bu bedeller, 2 Ocak 2009’dan itibaren abonelere TL karşılığı olarak geri ödenmeye başlanacak. Tespit çalışmalarına, şirketimize dava açan – açmayan tüm abonelerimiz değerlendirmeye alınmıştır.” “İncelemeler devam ediyor” diyen yetkililer, bu sayının 4 bine yaklaşabileceğini belirttiler. Kendisinden fazla para alınan abonelerin listesi de Başkent Doğalgaz’ın internet sitesinde yayımlandı.

Gökçek, Kılıçdaroğlu ile katıldığı canlı yayında, abonelerden fazladan para alındığını kabul etmiş, ancak bu paraları yatırım için kullandığını belirtmişti. Abonelerden ‘kanuna aykırı biçimde’ sayaç parasının yanı sıra bağlantı ve KDV ücretinin de tahsil edildiğini anlatan Kılıçdaroğlu ise mağdur olan abonelere, dava açmasa da paralarının geri ödenmesini istemişti.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir