Kızılırmak suyu tartışması sürüyor. Tüketici Hakları Derneği (THD), Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında, ‘görevlerini kötüye kullandıkları’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

THD Başkanı Turhan Çakar, dernek adına suç duyurusunda bulunduktan sonra Ankara Adliyesi önünde bir açıklama yaptı.

Çakar, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) 1996 yılında hazırladığı Gerede Suyu Projesi’nin, kentin 2027 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak ölçekte olduğunu ve maliyetinin de 240 milyon dolar düzeyinde bulunduğunu söyledi.

Çakar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin, bu proje yerine bugüne kadar en az 700 milyon dolar harcayarak, ‘sağlıklı olmayan Kızılırmak suyunu Ankara’ya getirdiklerini’ savundu.

DSİ Genel Müdürlüğü’nün, 17 Haziran 2004 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ASKİ’ye, Gerede sisteminin birinci kısmına hemen başlanması gerektiğini bildirdiğini, ASKİ’nin de verdiği cevapta, Gerede sisteminin 2008 yılında devreye alınması gerektiğini ve ASKİ’nin bu projeleri gerçekleştirecek mali ve teknik yeterlilikte olduğunu bildirdiğini anlatan Çakar, buna rağmen Gerede sistemi yerine Kızılırmak projesinin uygulamaya konulduğunu ifade etti.

“Şehrin su işletme planı bozuldu”
Çakar, ‘Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihmali ve uzman kuruluşlar tarafından yapılmış planlama çalışmalarına uyulmamış olması’ nedeniyle, Ankara’nın 2006 yılından itibaren su yönetim ve işletme planının bozulduğunu, uzmanların en az 5 yıl boyunca da planda düzelme olanağı bulunmadığını ifade ettiklerini söyledi.

Turhan Çakar, bu ihmal nedeniyle Ankara’ya yaklaşık 1 yıldan beri normal seviyenin çok altında kot altı suyu verildiğini, kot altı suyunun 24 saat aralıksız çalışan pompalarla temin edildiğini ve bunun için de büyük ölçüde enerji harcanarak suyun maliyetine yansıtıldığını kaydetti.

Çakar, “Kızılırmak suyunun Ankara’ya getirilmesi, Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü Barajı’ndan sonra mevcut ve yapılacak olan hidroelektrik enerji üretim tesislerinde üretilen ve üretilecek olan elektrik enerji miktarının azalmasına neden olacaktır. Bu enerji üretim azalmasınını 15 yıllık parasal karşılığı ve oluşturacağı mali kaybın ise en az 1.2 milyar ABD doları olacağı belirtilmektedir” diye konuştu.

“Gerede suyu getirilmeli”
Çakar, “Kanunla yetkili kılınan ve işin uzmanı olan DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan planları zamanında uygulamaması, uyarıları dikkate almaması, bunun yerine keyfi uygulamalarla daha büyük maliyetli yatırımları plansız şekilde Ankara halkına dayatarak ve daha önceyapılan yatırımların atıl kalmasına yol açarak, Ankara halkını ve kamuoyu zarara uğratmaları nedeniyle” Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında, görevi kötüye kullanmaktan dolayı Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusundabulunduklarını bildirdi.

Turhan Çakar, sorunun çözümü için Gerede suyunun ivedilikle Ankara’ya getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: CNN Türk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir