Ege Denizi’nde 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Üç ilde hissedilen depremin ardından birçok artçı sarsıntı yaşandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre, saat 00.58’de Ege Denizi’nde meydana gelen depremin büyüklüğü 5.2 olarak ölçüldü. Depremin, “şiddetlice” olarak değerlendirildiği ifade edildi.

Merkez üssü Gökçeada açıkları, Kuzey Ege Denizi olan deprem Çanakkale, Edirne, Tekirdağ’da da hissedildi. Çok sayıda vatandaş korkuyla evlerini terkederek sokağa çıktı.

Artçı sarsıntılar sürüyor
00.58’de gerçekleşen 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede büyüklükleri 2.6 ile 3.5 arasında değişen 18 sarsıntı daha kaydedildi. Merkez üssü Gökçeada olan saat 01.06’da 3.2, saat 01.15’te 3.5 ve saat 02.41’de 3.1 büyüklüklerinde depremler meydana geldi.

Artçı olarak değerlendirilen bu depremlerin ardından saat 08.27’ye kadar en küçüğü 2.6 olan 15 sarsıntı daha kaydedildi.

Marmara’daki enerjiyi boşaltmadı
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun, Ege Denizi’nde meydana gelen depremin bir “Öncü” ya da “Haberci” özelliğinin bulunmadığını belirterek, “Kendisi başlı başına bir deprem” dedi.

Depremin bölgede çok sık görülen olağan sarsıntılardan biri olduğunu ifade eden Tutkun, “Bu depremin Marmara Denizi’nde beklenen olası depremle hiçbir ilgisi ve bağlantısı yok. Deprem, Marmara Denizi’nde biriken enerjiyi de boşaltmadı” diye konuştu.

Kaynak: NTVMSNBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir