Hiltonsa Köprülü Kavşağı’nın yapılmasıyla genişletilmesi zorunlu hale gelen Girne köprüsüne neşter vuruluyor.

Seyhan ile Yüreğir ilçelerini birbirine bağlamasının yanı sıra Doğu ile Batı illeri arasında önemli bir ulaşım köprüsü görevi üstlenen Girne Köprüsü 7 metre genişletilecek. Köprüde başlayan genişletme çalışmalarının bu yılsonu tamamlanması planlanıyor.

Uzun süredir kullanılan ve artan trafik yükü altında zaman zaman yetersiz kaldığı yönünde eleştirilere maruz kalan Sabancı Merkez Camii güneyindeki Girne Köprüsü’nün genişletilmesi D-400 karayolu üzerine Hiltonsa Köprülü Kavşağı’nın yapılmasıyla elzem hale geldi.

Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü bu ihtiyacı göze alarak bir proje hazırlattı. Yayaların bile dar bir kaldırımda karşıdan karşıya geçmekte zorlandığı köprü projeye göre her iki tarafından 3.5 metre genişletilecek. Adana merkezli Özfer İnşaat tarafından yapılacak çalışmalar için firmaya 2009 yılının Kasım ayına kadar süre verildi.

Özfer İnşaat Şantiye Sorumlusu Şevket Bakırcı, köprünün kuzey ve güneyine 3.5 metre genişliğinde 160 metre uzunluğunda yapılacak yaya yolunun mevcut köprüden bağımsız olacağını ifade etti.

Bakırcı, yaya yolunun verilen süreden önce yıl sonunda tamamlanacağını da sözlerine ekledi. Öte yandan Girne Köprüsü genişletme çalışması sırasında Seyhan Nehri’nde Regülatör Köprü’de su tutulmayacak.

2 ay köprünün ayaklarının inşası için süre verilirken bu süre sonunda yeniden su tutulmaya başlanacak.

Kaynak: adanahaber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir