AK Parti Kadıköy belediye başkan adayı mimar Mustafa Sinan Genim, Kadıköylülerin mevcut yönetim tarafından yıllardır kandırıldığını iddia ederek, başkan olduğu takdirde Kadıköy’deki önyargıları gidereceğini ifade etti.

Anavatan Partisi’nde uzun yıllar siyaset yapan, çağdaş Türk mimarlığının önde gelen isimlerinden Sinan Genim, Kadıköy’ü hem İstanbul’a, hem Türkiye’ye, hem de dünyaya kapalı bir ilçe olarak değerlendirdi. Binlerce yıllık Kadıköy değerlerinin kaybedildiğini öne süren Genim, “Kadıköy giderek eskiyor. Kadıköy’ün âcilen İstanbul’a ve Türkiye’ye katılması gerekiyor. Çünkü kendi içine kapalı topluluklar uzun süre yaşayamazlar.” dedi. Kadıköy’de bir iç kavganın varlığından söz eden Mustafa Sinan Genim, amacının bu kavgaya son vermek olduğunu kaydetti. Yönetimin sloganların arkasına sığındığını ileri süren Genim, “Belediyenin görevi spekülasyon yapmak veya sloganlar arkasına sığınmak değil, fiiliyatta toplumu rahatlatacak, korkularını giderecek iyi bir vizyon tayin etmektir.” ifadesini kullandı.

Kadıköy’le ilgili şehir sorunlarına değinen Genim, şunları söyledi: “İskele meydan olmaktan çıkmış durumda. Her metrekareyi işportacılar, büfeler kaplamış. Doğru dürüst bir yeşil alanı yok. Halbuki bazı alternatif alanlar boşaltılıp gezi ve yeşil alanlar rahatlıkla oluşturulabilir. Bu alanların olmaması nedeniyle gençlerimiz kafelere, kulüplere ve barlara sıkıştırılmış durumda. Daha küçük çocuklarımızın en büyük eğlence mekanı internet kafeler olmuş. Çünkü aktivitelerini yapacakları başka bir yer yok.” Kadıköy’ün en büyük sorunlarından bir tanesinin turizm potansiyelinin yokluğu olduğunu söyleyen Genim, “Turizm Kadıköy’de sıfır. Bu yüzden turizm gelirlerinden hiç pay alamıyor.” dedi. Kadıköy’ün mevcut yönetim anlayışıyla göç vermeye başlayacağını iddia eden Sinan Genim, şu anda da insanların Kadıköy’den yavaş yavaş göçmeye başladığına dikkat çekti. Kadıköylülerin daha rahat daha havadar mekânlara kaydığını dile getirdi.

Mimar Genim, AK Parti’yi tercih sebebini ise şöyle açıkladı: “Bugün Türkiye bir çağdaşlaşma hareketi içinde. Avrupa Birliği yolunda önemli adımlar atıldı. Sorunlar yaşadığımız komşularımızla barışmalar sağlandı. BM Güvenlik Konseyi’nde temsil edilme hakkı elde edildi. Bunlar hep AK Parti iktidarının başardığı işler. AK Parti muhafazakâr ve gerici yakıştırmalara rağmen hep ilerici politikalar izledi. Başka bir partide bu yok.”

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir