Gelibolu şimdi Ruslar’ı bekliyorÇanakkale Gelibolu’ya 1920’de Bolşevik devriminin ardından Rusya’dan kaçarak yerleşen ve yaşamını yitirenlerin anısına yaptırılan ’Rus Anıtı’ geçen hafta açıldı.

93 yıl önceki savaşlar nedeniyle Avustralya, Yeni Zelanda ve İngilizler’in uğrak yeri olan Gelibolu, bu kez 87 yıl önce yaşamını yitiren Ruslar’ın torunlarını beklemeye başladı.

Gelibolu Belediye Başkanı Cihat Bingöl, Gelibolu’ya yerleşen ve iki yıl kalan 25 bin Rus’un anısının anıtla yaşatıldığını söyledi.

Turizmde yeni seçenek

Anıtın barış kadar ilçe turizmine de önemli katkı sağlayacağını belirten Bingöl, şunları söyledi:

“Ruslar, 1921’de ilçeyi terk etmeden önce çeşitli nedenlerle hayatını kaybedenler için bir anıt ve mezarlık yaptırmış. Anıt ve mezarlık 1949’daki depremde yıkılmış. 9 yıldır yeniden yapılması için çabalıyorum.”

Bingöl, Türkiye’yi yılda üç milyona yakın Rus turistin ziyaret ettiğini, anıt nedeniyle yüzde 1’ini Gelibolu’ya çekebileceklerini kaydetti, “Bu 30 bin gibi önemli bir rakam yapıyor. Bölgemizin tanıtımı, gelişmesi ve kültürel zenginliğin artması için kazanç” dedi.

750 bin dolara yapıldı

Anıtı, Gazi Süleyman Paşa Mahallesi İpek Sokak’ta Rus Milli Şeref Vakfı 750 bin dolara yaptırdı. Taşlarla örülerek 65 metrekarelik alana yapılan 6.5 metre yüksekliğinde ve 6 metre çapındaki anıtın en tepesinde haç yer alıyor. Bahçesinde ayrıca, Gelibolu’da hayatını kaybeden 325 Rus’un isimlerinin yazılı olduğu mermerler bulunuyor. Yine Ruslar’ın Gelibolu’daki yaşamlarından fotoğrafların sergilendiği müze ziyaretçi bekliyor.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir