Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, kenti bir kültür kenti yapmak için yürüttükleri çalışmaları kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

Güzelbey, yaptığı açıklamada, kentlerin marka ve dünya kenti olabilmeleri için yalnızca sanayide ve ticarette büyük gelişme kaydetmelerinin yeterli olamayacağını vurguladı. 5 yıl önce göreve geldiklerinde Gaziantep’i yıllarca ihmal edilmiş kültürel zenginliğini değerlendirerek, ”dünyanın en önde gelen kültür kentlerinden biri” yapmaya söz verdiklerini kaydeden Güzelbey, şöyle konuştu: “Gaziantep uzun yıllar ileri durumdaki sanayisi ve ticaretiyle bilindi, anlatıldı. Ama Gaziantep’in sanayisi ve ticareti yanında bir de sahip olduğu ancak değerlendirilmemiş kültürel zenginliği vardı. Biz bu zenginliği değerlendirmek için yola çıktık ve onlarca proje gerçekleştirdik. Bu alandaki çalışmalarımız bitti mi? Hayır, bitmedi. Gaziantep’i bir kültür kenti yapmak için yürüttüğümüz çalışmaları kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Güzelbey, Gaziantep’te işsizliği yok edecek sektörün kültür ile desteklenmiş turizm olduğunu belirtti. Gaziantep’i yılda bir milyon kişinin ziyaret ettiği kent yapmayı hedeflediklerini ifade eden Güzelbey, ”Bir milyon yeni ziyaretçi demek 50 bin kişi için iş demek” diye konuştu.

Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu Bey Mahallesi’ni turizme açacaklarını bildiren Güzelbey, Bey Mahallesi’ni canlı bir turizm ve ticaret merkezi yapacaklarını kaydetti. Asım Güzelbey, şunları kaydetti: “Artık kentimizi ziyaret edeceklere sunabileceğimiz çok ürünümüz var. Mozaik Müzesi bitiyor, Kültür Merkezi bitiyor, Kongre Merkezi bitiyor. Gaziantep’te bir kongre yapılması demek 5 bin kişinin kentimize gelmesi demek. Sağlık turizminde, eğitim turizminde de hızla gelişeceğiz. Gaziantep’i kültür şehri yapmak için uğraşmalıyız. Buna herkesin, bütün siyasi partilerin destek vermesi lazım. Çünkü bu şehirde işsizlik sorununu çözmenin tek yolu, bu şehri bir kültür şehri yapmaktır. Biz çıkıp da hiçbir zaman ‘Gaziantep’e 20 tane yeni fabrika kuracağız’ diyemeyiz. Belediyenin böyle bir görevi yok. Zaten sanayicimiz 600 dolayında büyük ve orta ölçekli işletmeyle Gaziantep için gerekeni yapmış. Konuşmak yetmiyor, bir şeyler yapmak gerekiyor.”

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir