Gaziantep’te, Zeugma mozaiklerinin bulunmasının ardından değişik temalı müzeler açılmaya başladı. Zeugma mozaikleri ve diğer eserlerin sergilenmesi amacıyla daha geniş müzeye ihtiyaç duyulmasıyla başlayan süreçte, kent, kahramanlık, kültür, yemek ve arkeolojik cam eserler müzelerinin de aralarında bulunduğu 7 yeni müze, 2008 sonunda hizmete girmiş olacak.

Gaziantep’in turizmden yeterince pay alamadığını her fırsatta dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in çabaları sonucu, bu yıl şehre 4 yeni müze kazandırılacak.

zeugma_mozayik.jpg

Bu kapsamda Cumhuriyet tarihinin en büyük müze kompleksi olacak ve 40 milyon YTL bütçeye sahip Zeugma Kongre Kültür ve Müze Merkezi’nin temeli, mayıs ayında, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in de katıldığı bir törenle atıldı. 270 günde tamamlanacak müzede, şu anki Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Zeugma mozaikleri ve eski dönemlere ait eserler sergilenecek. Büyükşehir, tarihi Beyazhan’ı da kent müzesi olarak düzenliyor.

10 milyon YTL bütçeli kent müzesinin giriş katında, Antep el sanatlarının yapıldığı ve satıldığı minyatür işyerleri olacak. Bakırcılık, kutnuculuk, yemenicilik ve sedefçilik, yerli ve yabancı turistlere uygulamalı gösterilecek.

Tarihi mekanın üst katında ise Antep Kalesi ile Kurtuluş ve Ömeriye camileri gibi şehre özgü tarihi yapıların küçük maketleri sergilenecek. Bu bölümde, şehre özgü el sanatlarını simgeleyen eşyalarda teşhir edilecek. Kent müzesiyle ziyaretçilerin, Gaziantep hakkında öncelikle fikir sahibi olmaları amaçlanıyor. Gaziantep Kalesi’nin galerileri de, ‘Kahramanlık Müzesi’ne dönüştürülüyor. 3 milyon YTL’ye yapılan müzede, özellikle İstiklal Savaşı yıllarında Gazianteplilerin verdiği mücadele sahnelenecek. 1905 yılında yapıldığı tahmin edilen ve 2007 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonuna başlanılan Tarihi Göğüş Konağı ise, Emine Göğüş Mutfak Müzesi olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

Ağustos sonunda hizmete girmesi planlanan yemek müzesinde, Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürü tanıtılacak. Antep mutfak kültürünün önemli bir örneği olan yuvarlama yemeğinin yapılması, kış gecelerinde eskiden tandır başında yapılan bastık, sucuk, ceviz gibi yiyeceklerle ve içecek kültürünün tanıtılması amaçlanıyor.

Müzeye 1 milyon YTL kaynak ayrıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 54 milyon YTL bütçe ayırdığı 4 müzede yılsonunda hizmete girmiş olacak.

Bu yıl içinde Gaziantep Üniversitesi de, şehrin kültür ve sanatla anılması için üniversite yerleşkesine Gaziantep Kültürü Müzesi’ni kuruyor.

Öte yandan bu yılın başında Gaziantep merkez Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Savaş Müzesi’ni hizmete açarak, şehrin kültür ve turizmine önemli bir katkı sağladı.

Kocasının arkeolojik cam eser koleksiyonunu insanlarla paylaşmak isteyen ev hanımı Fisun İşsever ise Türkiye’de bir ilke imza attı. Türkiye’nin ilk özel arkeolojik cam eserler müzesi ‘Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi geçtiğimiz ay Gaziantep’te açıldı.

4 bin yıllık cam eserlerin de bulunduğu müzenin kenti yeni bir soluk kazandırması bekleniyor.

Kaynak: Zaman

7 Comments

  1. ben g.antepte yasıyoruum bu üstteki arkadaş cok bilmiş. nizip sadece bir ilçe zeugma su anda temel olarak g.antepte bulunmuş oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir