Çiğli’deki alt geçit ve yol çalışmaları nedeniyle geçen yazı hüsranla kapattıklarını belirten Foça Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Günal Menemenli, ekonomik krizin ilçe esnafını iyice zora soktuğunu söyledi.

Bir doğa harikası olan Foça’nın ihmal edildiğinden yakınan Menemenli, ‘İlçemizin yüzde 85’i sit alanı kapsamında olduğu için Foça’ya ne turizm, ne sanayi, ne de başka üretim alanlarında yatırım yapılmıyor. Yazın umudunu turizme bağlayan ilçe esnaf sanatkarı, İzmir yolundaki kavşak ve yol çalışmalarından dolayı hüsrana uğradı.

Foça’ya yazın gelen ziyaretçilerin önemli kısmı İzmir, Menemen istikametinden geliyor. Yol çalışmaları insanları Foça’dan soğuttu. Üstüne gelen küresel kriz, sermayesi zayıf işletmelerimizi iyice bunalttı’ diye konuştu.

Ekonomi kurmaylarının kriz ortamında küçük işletmelere destek çıkacak projelere öncelik verilmesi gerektiğini kaydeden Günal Menemenli, ‘Daha önceden üst kuruluşumuz İESOB Başkanı sayın Zekeriya Mutlu, esnaf kesiminin yaşadığı zorlukları kamuoyuna duyurdu. Başkanımıza sonuna kadar katılıyoruz. 2009 bütçesinde esnaf kesimine kullandırılmak üzere özel bir fon oluşturulmalı.Küçük işletmelerin düşük faizli, uzun vadeli işletme kredilerine ihtiyacı var. KOSGEB kredi veriyor ama esnaf sanatkarlar bu imkanı değerlendiremiyor. ‘ dedi.

Sigorta prim yükünün de azaltılmasını isteyen Menemenli sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Küçük işletmeleri gerçekten desteklemek istiyorlarsa, bu kesimin sırtındaki Bağ-Kur ve SSK prim yüklerini hafifletsinler. Son günlerde gazetelere yansıyan sicil affı çalışmaları da yerinde bir girişim. Önceden borcunu aksatmış ama iyi niyetle ödemiş insanlar, borcu bulunmamasına rağmen yeni kredi almakta zorlanıyorlar. Sicil affı ile bu sorunun üstesinden gelineceğini de düşünüyoruz’.

Kışın da gelin
İzmirlileri Foça’ya davet eden Günal Menemenli, ‘Foça sadece yazın değil, kışın, güneşli güzel kış günleri de doğanın güzelliklerini doyasıya yaşayabileceğiniz, İzmir’e yakın, cennet gibi bir yer. Üstelik Çiğli’deki yol çalışmaları tamamlandı. Şimdi Foça’ya ulaşım daha kolay. Tüm İzmirlileri özellikle hafta sonları Foça’nın güzelliklerini paylaşmaya davet ediyorum’ dedi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir