İnşaat sektöründeki durgunluk, İzmir’de EXPO 2015 ile piyasanın hareketleneceği beklentisiyle hareket eden girişimcileri hayal kırıklığına uğrattı. Kentin dört bir yanında yükselen konutlar için alıcı beklenirken, ev fiyatları da düştü. Emlakçılar, genel ekonomik ve siyasi durumun yarattığı belirsizlik nedeniyle konuta talep gösterilmediğini belirtiyor.

İzmir’de inşaat sektöründe 2004 yılında başlayıp, 2006 sonuna kadar yaşanan hareketlilikle kentin dört bir yanında yükselen konutlar alıcılarını bekliyor. Konut fiyatlarının ve satışlarının EXPO ile artacağı beklentisi taşıyan emlakçılar da EXPO’nun kaybedilmesiyle hüsran yaşıyor. Sadece kent içinde değil, çevre ilçelerde de aynı durgunluk devam ediyor.

Century 21 Gayrimenkul Şirketi’nin Mavişehir Ofis sorumlularından Agah Özkara, kentte arz fazlalığının sürdüğünü söyledi. 2004- 2005 yıllarında emlak sektörünün zirve yaptığını hatırlatan Özkara, “Bu parlak dönemle müteahhitler inşaatlara başladı. Ancak bu inşaatları satarak bitirmeyi planlayan müteahhitler batma noktasında. Çünkü satış yok. Fiyatlar çok düştü. Geçen yıl 540 bin YTL’ye ‘hayır’ diyen satıcı, bu yıl 410 bin YTL’ye sattı. 600 bin YTL civarlarındaki 180-200 metkerarelik dairelerde müteahhit 400 bin YTL’ye kadar düşebiliyor” dedi.

İnsanların iç siyasette yaşanan sıkıntılar nedeniyle güvenle bakamadıklarını ifade eden Özkara, “İnsanlar beklemede. Dolar alıp kenara atıp, şu anda doların düşmesiyle zararda olanlar var. Onlar da doların yükselmesini bekliyor. Piyasadaki durgunluğun bir diğer nedeni de konut kredi faizleri. 2005’de yüzde 1’e düşmüştü. Şu anda 1.8’e kadar çıkabiliyor” dedi.

Fiyatlar yüzde 30 düştü

Century 21 Gayrimenkul Şirketi’nin Çeşme Alaçatı Ofis sorumlularından Ömrüye Bıçakçıoğlu Mauser, Çeşme’de de satışların beklenenin çok altında olduğunu, inşaatların devam etmesine karşılık, satışların aynı oranda olmadığını kaydetti. EXPO oylaması öncesinde yüzde 100’e varan oranlarda fiyat artışları yaşandığına da değinen Mauser, fiyatlarda yüzde 30 oranında düşüş yaşandığını söyledi.

İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu da durgunluğun devam ettiğini söyledi. Konutlara talebin olmadığını vurgulayan Güleroğlu, “Çok büyük firmalar bu yıl bitmesi gerekirken, ikinci etaplarına yeni başlıyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir