Ekonomik kriz emlak piyasasında en fazla ikinci eli vururken, sektör temsilcileri bu dönemin emlak almak için çok uygun olduğunda hemfikir.

Uzmanlar emlak almayı cazip kılan 5 nedeni açıklıyor.

• Fiyatlar çok uygun
• Pazarlık şansı var
• Ödemeler daha kolay
• Seçenek bol
• Prim beklentisi yüksek

Dünyada yaşanan kriz Türkiye’deki etkisini giderek arttırırken, emlak bundan en fazla etkilenen sektörler arasında yer alıyor. Piyasada uzun zamandır yaşanan durgunluk nedeniyle pek fazla alım ve sayım yapılamıyor. Zorunlu olmadıkça kimse konutunu satışa çıkarmazken, potansiyel alıcılarda fiyatların daha da düşeceği beklentisi ve yaşanan belirsizlik nedeniyle harekete geçemiyor. Hal böyle olunca konut almak için uygun koşulların oluştuğu piyasada yaprak kıpırdamıyor.

Sektör temsilcileri ise, özellikle konut alıcılarına önemli ipuçları veriyor. Her kriz döneminin büyük fırsatlar sunduğunu belirten sektör profesyonellerine göre bu dönemde konut almayı çok cazip hale getiren 5 temel neden var. İlk olarak piyasada fiyatların dibe vurduğu ve bu fırsatın bir daha yakalanamayacağını belirten uzmanlara göre, nakit parası olanların pazarlık gücünün artması ve inşaat firmalarının uygun ödeme seçenekleri sunması, diğer iki önemli neden olarak gösteriliyor. Bu dönemde alınan gayrimenkullerin kötü ihtimalle piyasanın normale dönmesiyle birlikte önemli prim potansiyeli taşıdığını vurgulayan sektör temsilsilerine göre piyasada bolca seçenek olması da konut almayı cazip kılan son neden olarak gösteriliyor.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir