Nesillerdir ailesine ait tarihi konağı, Etnoğrafya Müzesi olması için Muğla Valiliği’ne sembolik bir ücret karşılığı satan Süleyman Aksoy, evin içkili restorana çevrilmesi nedeniyle şokta.

1875 yılında yapılan tarihi Hacıkadı Evi’ni 2004 yılında 50 bin YTL karşılığı valiliğe veren Aksoy, “Biz o binayı meyhane için değil müze yapılması için verdik. Önünden geçemiyorum, içim acıyor” dedi. Muğla’nın ilk belediye başkanı Hacıkadızade Süleyman Efendi’ye ait 130 yıllık tarihi ev, valilikçe 74 bin 531 TL’ye restore edilip müze olarak açılmıştı. Muğlalı bazı aileler de sergilenmesi için dedelerinden kalma eşyaları hediye etmişti.Ancak bahçesinde dinletiler verilen ve imza günleri yapılan bina ‘valilik tarafından işletilemeyince’, 1 Mayıs 2008’de üç yıllığına 75 bin TL bedelle kiraya verildi. Mekân içkili kafe restorana çevrildi. Tarihi özelliği olan bütün eşyalar bir depoya kondu.

Aksoy, bunun üzerine Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurdu. Kurul da tarihi mekânda sadece kültür amaçlı el sergileri yapılabileceği ve yöresel yemeklerin bulunabileceğini belirterek valilikten durumun düzeltilmesini istedi.

Muğla Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar ise uygulamanın tamamen yasal olduğunu savunarak “Kafe-restoran olarak müstecire kiraya verildi. Absürt bir durum ortaya çıkmaması için sürekli denetim yapıyoruz. Devlette devamlılık esastır. İlk başta müze olarak planlanmış, ancak şu anda böyle bir karar verildi” dedi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir