WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, dünyanın en önemli 200 ekolojik bölgesi arasında yer alan Konya Kapalı Havzası’nın, 2030’da çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Su yok olmasın diye…
Türkiye’nin son 40 yılda önemli oranda kullanılabilir su kaybı yaşadığını söyleyen Demirayak şöyle konuştu:
“Türkiye’de son 20 yılda kişi başına düşen su 4 bin metreküpten bin 430 metreküpe düştü. 2030’da 100 milyon nüfusla bu rakamın 1100 metreküpe gerileyeceği biliniyor. Türkiye’de suyun yüzde 72’si tarımda kullanılıyor. Tarımsal sulamanın yüzde 92’si geleneksel yöntemlerle yapılıyor. Ancak yüzde 50’den fazlası yanlış yöntemler yüzünden ürüne ulaşmadan yok oluyor. Bu nedenle Eti Burçak ile işbirliğine başladık.”

Eti Pazarlama Grup Başkanı Şule Atabey Şamlı proje kapsamında amaçlarının, sulama projelerine destek sağlamanın yanı sıra kamuoyunu bilinçlendirmek olduğunu söyledi. Şamlı, “Proje kapsamında, pilot bölgelerin fizibilite çalışmaları, modern sulama ekipmanlarının projelendirmesi ve uygulaması yapılarak, bu sistemler çiftçilere hibe edildi. Tarla sahibi çiftçilere hasat zamanına kadar ziraat mühendisleri tarafından ücretsiz olarak teknik danışmanlık desteği de sağlandı.

Kaynak: Miiliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir