Kiler Holding, İstanbul Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikası arazisi ihalesinden çekildi. Tek katılımcı olan Kiler’in çekilmesi nedeniyle ihale yapılamadı.

Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikası arazisi, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş tarafından açık artırma yöntemiyle ikinci kez satışa çıkarıldı. Kiler Grubu, başka katılımcı olmadığı için ihaleden çekildi. Bunun üzerine İhale Komisyonu Başkanı ihaleyi iptal etti.

25 Nisan 2008’deki ihalesi tek firmanın katılımı nedeniyle onaylanmayan Ali Sami Yen Stadı’nın yanındaki 23 bin 711 metrekarelik arazinin satışının, Emlak Konut’un Ataşehir’deki merkezinde açık artırma yöntemiyle noter huzurunda gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştı. Fabrikası ve müştemilatının satışı ihalesinde en yüksek teklifi, 295.7 milyon YTL ile açık artırmanın tek katılımcısı olan Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı vermişti. İhalenin sonucu onaylanmazken, gerekçe olarak, “ihaleye sadece tek firmanın katılması, bundan dolayı kamuoyunun vicdanının huzursuz olabileceği” gösterilmişti.

Kiler: “İlgimiz devam ediyor”
Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, ikinci bir spekülasyona mahal vermemek için ihaleden çekilme kararı aldıklarını, tek katılımcı olduğu sürece ihaleye katılmayacaklarını söyledi. Kiler, “Daha çok katılımcı olsaydı belki rakamlar yukarı çıkardı. O bizim zararımızaydı ama biz onu tercih ediyorduk. İlgimiz devam ediyor” dedi. Nahit Kiler, hasılat paylaşımı modelinden haberleri olmadığını ifade ederek, “Tekrar kendi içimizde değerlendiririz, herhalde katılırız. Şimdiye kadar gündemimize almadık. Grup olarak şimdiye kadar TOKİ’den hasılat paylaşımı bir iş de almadık” diye konuştu. Arazi ile ciddi projeler oluşturduklarını ve bölgeyi çok iyi bildiklerini kaydeden Kiler, “Arsayı almayı çok istiyoruz. Ama yeteri kadar rekabet ortamı oluştuğu zaman” dedi.Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz de, ihaleye başka firmaların katılımını da beklediklerini, ancak tek katılımcı olduğunu belirterek, arazinin satışının gerçekleşmemesinin kendileri için bir kayıp olmadığını söyledi.

Kaynak: CNN TÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir