Erzurum’da, 2001’de yapılacak olan Üniversitelerarası Kış Oyunları’nda kullanılacak kayakla atlama kuleleri için 100 çam ağacı kesildi. TEMA kesimler için ‘bu ağaç katliamıdır’ dedi.

Erzurum’da 2001’de yapılacak olan Üniversitelerarası Kış Oyunları öncesinde kayakla atlama kuleleri için tarihi Kiremitli Tabya’da yaşları 10 ila 15 arasında değişen 100 çam ağacı, Orman Bölge Müdürlüğü elemanları tarafından kesildi. Vali Sami Bulut, ağaçları kesmekten başka çarelerinin olmadığını ileri sürerken, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu, “Üç yıldır kış olunları için taş üstüne taş koymayanlar 2009’a ağaç katliamı yaparak başladı” dedi.Atatürk Üniversitesi Kampusü ile Palandöken İlçesi’nin arasında bulunan Kiremitlik Tabya’da, UNIVERSIAD 2011 için 5 atlama kulesi yapılması kararlaştırıldı. Uzmanlar tarafından en uygun yer olarak kabul edilen Kiremitlik Tabya önünden bugün geçenler, ağaç katliamına tanık oldu. Ellerinde motorlu testerelerle ormanlık alana giren Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri, çamları bir bir devirmeye başladı. Çok kısa sürede 100 çam ağacı, karların üstüne yığıldı. Vatandaşlar, medya kuruluşlarını arayarak katliamının önüne geçilmesini isterken, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde görevli bir kadın mimar, “Mart’ta yurt dışından Kış olunlarını denetleyen komite gelecek. Onların bu alanı ağaçlardan temizlenmiş olarak görmesi gerekiyor. Bu konuda ihtar aldık” dedi.

Orman Bölge Müdür Yardımcısı Bekir Celal ise sahanın ağaç nakli yapılmaya elverişli olmadığını belirterek, “Atlama kuleleri yapılacağı için belirlenen bölgedeki ağaçları kesiyoruz. Bu ağaçları kesmeden önce söküp başka bir alana dikmek istedik ancak arazi dik ve meyilli olduğu için araç girmedi. Kesmekten başka çare yoktu. Kestiğimiz ağaçları daha sonra satışa çıkaracağız” diye konuştu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, Ormanlık alanın bulunduğu Kiramitlik Tabya’da Kış Oyunları için 5 atlama kulesi yapılacağını belirterek, “Kulelerin mimari çalışması tamamlandı. İhale aşamasına geldi. dünyadaki tüm spor tesislerinde olduğu gibi burada da belli sayıda ağaç kesiliyor. Amerikalılar’ın yaptığı master plan çervesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

Ormanlık alanda bulunan çam ağaçlarından bazılarını geçtiğimiz yıl söküp çeşitli kurumların bahçelerine diktiklerini ifade eden Vali Sami Bulut, “Bu ağaçların yaşları büyük olduğu için hiçbiri tutmadı. İstemeden kesmek zorunda kaldık. Bu demek değildir ki ormanı hepten yok edeceğiz. Uzmanların belirlediği atlama kulelerinin bulunduğu yerdeki ağaçlar kesilecek. Erzurum’da bu yıl sadece 4 milyona yakın fidan dikilmiştir. 2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları için bunu yapmak zorundaydık” diye konuştu.

Çam ağaçlarının kesildiğini görünce şoke olduğunu vurgulayan TEMA Vakfı Erzurum İl Temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu ise “Çam ağaçları atlama kuleleri için orman bölge müdürlüğü tarafından kesiliyor. Bunlar kesilmeyecek, sökülecek diye karar çıkmıştı.. Ne olursa olsun bundan sonraki ağaçları kestirmeyeceğim. Birilerinin bu katliama bizimle birlikte ‘dur’ demesi gerek. Buradaki ağaçlar taşınamaz diyorlar. Bu çok anlamsız. Üç yıldır kış olunları için taş üstüne taş koymayanlar 2009’a ağaç katliamı yaparak başladı” dedi.

Kaynak: Radikal

One Comment

  1. herşeyi bilip bilmeden konuşmasınlar ağaç kesilir yerine dikilir bizimde erzurum halkı olarak içimiz acıdı ama kış olimpiyatı bi gittimi bi daha gelmez niye su cahiller erzurum için değil türkiye için iyi yönleri değilde hep kötü yönlerine bakıyolar

    sizer tek birşey demeliyim ki
    CAHİL OLUPTA ÜLKEYİ SÖMÜRMEYİN YAZIK ÇOK YAZIK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir