Cephaneleri kendi birliğinin yanına gömmüş.

Ergenekon soruşturması kapsamında aranırken askeri savcılığa teslim olan Yarbay Mustafa Dönmez’in Ankara Sincan’daki evinde ele geçirilen kroki üzerine, önceki gün akşam saatlerinde Yenikent Zir Vadisi’nde arama ve kazı çalışması başlatılmıştı.

Krokide gösterilen iki katlı metruk binanın saklama kuyusunda yapılan aramada, çok sayıda mühimmat bulunmuştu. Bir süre daha devam eden arama çalışmalarına 23.00 sıralarında sabah devam edilmek üzere ara verilmişti. Terör ve Organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin’in gözetiminde, yürütülen kazı çalışmalarına dün sabah saat 09.30’da yeniden başlandı.

Krokilerle yönlendirdiler Yan kışlada görevli
Büyükşehir Belediyesi’nden temin edilen iki iş makinesinin de yer aldığı çalışmada mühimmatın bulunduğu kuyudan 200 metre ilerideki bir çeşme ile yakınındaki iki ağacın arasında arama yapıldı. Polis müdürlerinin ellerinde krokilerle yönlendirdiği çalışmalar, iki ayrı alanda devam etti. Özel eğitimli ceset arama ve bomba köpeklerinin de görev yaptığı çalışmalara kazı alanından tarihi bir testi çıkması üzerine ara verildi. Doğal SİT alanı olan Zir Vadisi’ndeki çalışmalar için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan izin alındığı için kazılar tekrar başladı. Ancak yaklaşık 7,5 saat süren çalışmalar bir netice alınamadan sona erdi.

Mühimmatın bulunduğu yerin krokisi evinden çıkan Yarbay Mustafa Dönmez’in Zir Vadisi’nin hemen yanındaki Şehit Üsteğmen Hasan Şahan Kışlası’nda görevli olduğu öğrenildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Komutanlığı’nda görevli olduğu belirtilen Dönmez’in Ankara’ya tayin olduktan sonra bu komutanlığın birliğinin bulunduğu kışlada görev yaptığı bildirildi. Dönmez’in, mühimmatın ele geçirildiği yeri, kışlanın hemen bitişiği olduğu için önceden belirlediği sanılıyor. Dönmez’in görev yaptığı kışlanın, önemli lojistik depolarından biri olduğu belirtildi. İçinde sivillerin de çalıştığı mermi fabrikası bulunan kışlanın özellikle askeri araçların yedek parçaları ile ilgili çalışmaların gerçekleştirildiği bir merkez olduğu ifade ediliyor.

“Ergenekon Kazısı”nda bulunan tarihi testi 19. yy Osmanlı Dönemi’ne ait çıktı
Ergenekon soruşturması kapsamında Yenikent’teki Zir Vadisi’nde yapılan arama kazılarında çok sayıda mühimmatın yanı sıra günışığına çıkan tarihi testinin, 19. yüzyıl Osmanlı Dönemine ait olduğu ve üzerinde yeşil sır bulunduğu tespit edildi.

Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Ergenekon Terör Örgütüne yönelik olarak sürdürülen soruşturma kapsamında yapılacak kazı çalışmaları için Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün müracaatı üzerine, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ca 9 Ocak 2009 tarih ve 3825 sayılı karar alındığı kaydedildi. Söz konusu karar gereğince, Ankara il sınırları içinde, belirlenen alanlarda kazı çalışmalarından önce haber verilmesi ve çalışmaların Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’nün uzmanları gözetimde yapılması kaydıyla, kazı çalışmaları yapılması uygun görüldüğü belirtildi.

Kaynak: Vatan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir