Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sektör temsilcileri ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisinde yapacağı toplantı öncesi Tuzla tersaneler bölgesinde helikopterle inceleme yaptı.

Üsküdar Devlet Hastanesi bahçesinde saat 09.45’te polis helikopterine binen Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve öteki ilgililerle Tuzla tersaneler bölgesinde yaklaşık 1 saat havadan incelemelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan, daha sonra Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde, tersane sektörü temsilcileriyle düzenlenen toplantının açılışında konuştu.

Erdoğan, son zamanlarda özellikle yoğunlaşan olumlu-olumsuz spekülasyonları değerlendirmek ve buna karşı bir yol haritası belirlemek için toplandıklarını söyledi.

Erdoğan, “Tuzla bölgesinde yer alan 47 asıl firma ve 563 alt işveren ile 20 bin çalışanın odağında olduğu bu tartışmalara, sizler de takdir edersiniz ki bigane kalmamız düşünülemez” dedi.

Türkiye’nin hem tanker türü büyük gemilerin, hem de özgün mega yatların inşasında bir dünya markası haline geldiğini belirten Başbakan, “Maalesef iş kazaları ve ölümler çerçevesinde başlayan tartışmalar, sektörün başarılarını gölgeleyecek düzeye ulaşmıştır” diye konuştu.

Erdoğan, burada yapılacak değerlendirme ve müzakere sonucunda, birlikte sorunlara çözüm bulmak mecburiyetinde olduklarını belirtti.

Başbakan, Türkiye’deki tersane sayısının Haziran 2008 itibarıyla 84’e ulaştığını, istihdam bakımından da sektörün bir patlama gösterdiğini kaydetti; 2002’de 13 bin kişinin istihdam edildiği sektörde bugün doğrudan 34 bin, yan sanayiyle birlikte yaklaşık 100 bin kişinin çalıştığına dikkati çekti.

“Böylesine hızlı bir gelişme, dünyanın hangi ülkesinde yaşanırsa yaşansın benzer sorunlarla karşılaşılacaktır” diyen Erdoğan, “Ancak, bizim üzerimize düşen yapılması gerekenler de var. Nedir bunlar? Tedbirlerimizi en güzel şekilde almak, yapmamız gereken ne varsa bunları yapmaktır. Ruhsatlara varıncaya adar her türlü tedbiri almak gerekiyor. Sadece 47 tersanenin olduğu Tuzla’da ruhsatlara baktığımızda, maalesef sadece parmaklarımızın sayısını geçmeyecek ruhsat varsa, bu bizi düşündürmelidir” dedi.

Açış konuşmasının ardından, toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Toplantının basına kapalı bölümünde, tersane sektörü temsilcileri sendika ve çalışanların temsilcileri ile bürokratların konuya ilişkin görüşlerini dile getirdikleri öğrenildi.

Toplantıya, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM İş Kazalarını Araştırma Komisyonu Başkanı Mehmet Domaç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Gemi İnşaat Sanayicileri Birliği (GESBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bayrak, Türkiye Liman, Dok, Gemi ve Sanayii İşçileri Sendikası (Dok-Gemi İş) Sendikası Başkanı Necip Nalbantoğlu ile tersane sektöründen 50’ye yakın kişi katıldı.

Bu arada, Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi de güvenlik önlemleri çerçevesinde ulaşıma kapatıldı.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir