Başbakan Erdoğan, bankalar kredi vermese de 1.200 MW’lık Ilısu santralini Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında finanse edip yapacaklarını söyledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, 5. Türkiye Enerji Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Enerji yatırımları kararlılıkla sürecek” dedi.

Türkiye’nin en büyük su portföyü Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) bünyesinde yer alan ve tarihi Hasankeyf kenti de dahil 80 köyü sular altında bırakacağı için eleştirilen, 1.2 milyar euro kredi kullanılacak Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) ticari anlaşması geçen Ağustos ayında imzalanmıştı. Ancak, daha sonra özellikle Hasankeyf konusundaki yoğun eleştiriler nedeniyle projenin kredilendirilmesi konusunda tereddütler yaşandı.

DTP Milletvekili Ahmet Türk, TBMM genel kurulunda geçen Eylül’de yaptığı konuşmada, Ilısu Barajı’nın yapıldığı alanda yüzlerce arkeolojik ve sit alanı bulunduğunu, su altında kalan tarihi ve kültürel değerlerin 12,000 yıllık insanlık mirası olduğunu söylemişti.

Erdoğan da aynı oturumdaki konuşmasında, “Ülkemizde de birileri Ilısu barajı için kredi verilmemesi konusunda çalışmalar yapılıyor ve bunu da biliyoruz.. Burada el ele verelim ki, ileri de su sıkıntısı yaşamayalım” diye konuşmuştu.

2015’te petrol ihtiyacının yarısını karşılayabiliriz
Erdoğan Ulusal Enerji Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2015 yılında ham petrol ihtiyacının yarısını kendi kendine karşılayacak duruma gelmesi için çalıştıklarını söyledi.

Erdoğan, TPAO’nun Libya, Kolombiya, Kazakistan, Azerbaycan ve Karadeniz’de petrol arama ve üretim faaliyetleri olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Ham petrol ihtiyacımızın en az yarısını 2015’te kendimiz karşılamak istiyoruz. İnşallah bunu başaracağız” dedi.

Türkiye’nin 2007 yılında 31 milyon ton olarak gerçekleşen petrol tüketiminin yüzde 10’dan azı TPAO ve diğer şirketlerin üretimlerinden karşılanıyor.

Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin 2020’ye kadarki enerji talebinin yılda yüzde 6 artmasının tahmin edildiğini ve 2013 yılına kadar EPDK onayını almış toplam 28,000 MW gücündeki santrallerin devreye alınmasının bu ihtiyacı karşılayacağını söyledi.

Kaynak: ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir