Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Hakman, krize rağmen yatırım planlarında değişikliğe gitmediklerini belirterek, “Finansman sıkıntısı yatırımların önündeki en büyük engel. Devletin destek sağlaması faydalı olacaktır” dedi.

Sabancı Holding ile Avusturyalı Verbund ortaklığında olan Enerjisa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, krize rağmen Enerjisa’nın yatırım planlarında değişiklik yapmadan faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

Hakman, Finansal Krizin Türk Enerji Sektörü Üzerindeki Etkileri konulu konferans öncesinde dağıtılan basın bülteninde yer alan demecinde, küresel kriz ortamında finansman sıkıntısının enerji yatırımlarının önündeki en büyük engel olduğuna değinerek “Bu olumsuz etkinin minimize edilmesi için, devletin genel bir yatırım teşviki ve istihadam politikasının bir parçası olarak enerji yatırımlarının finansmanına yönelik destek sağlanması faydalı olacaktır” dedi.

Enerjisa’nın halihazırda 455 MW kurulu gücü bulunuyor. Bu kurulu gücün 370 MW’ı Kocaeli, Adana, Çanakkale ve Mersin’de faaliyet gösteren doğalgaz kombine çevrim santrallarından, 85 MW’ı Antalya, Mersin ve Kahramanmaraş’taki hidroelektrik santrallarından sağlanıyor.

Şirketin planlama ve yapım aşamasındaki projeleri de toplam 1,000 MW’lik dokuz adet hidroelektrik santralı, 450 MW’lık Tufanbeyli Termik Santralı, 920 MW’lık Bandırma Doğalgaz Santralı ve 185 MW’lık rüzgar santralı projelerinden oluşuyor.

Türkiye enerji sektörünün dağıtım, toptan ve perakende ticaret gibi çeşitli alanlarıyla ilgilenen Sabancı ve Verbund ortaklığı, 2015 yılında minimum yüzde 10 pazar payı ile yaklaşık 5,000 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.

Başkent Elektrik Dağıtım’ın (BEDAŞ) yüzde 100 hissesinin blok satışı için Temmuz ayında düzenlenen ihalede 1.225 milyar dolarla en yüksek teklifi Sabancı Holding-Verbund-Enerjisa ortak girişim grubu vermişti.

Kaynak: NTVMSNBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir