İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, enerji verimliliğine dikkat çekmek ve enerjinin tasarruflu kullanılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile 20 Haziran’da 10 dakika ışık kapatma çağrısı yapılacağını açıkladı.

“Mahmutpaşa Yayalaştırma ve Altyapı Yenileme Çalışmaları”nın hizmete açılmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş, bir soru üzerine, 20 Haziran’da gerçekleştirilecek 10 dakikalık ışık kapatma eylemi hakkında bilgi verdi.

Dünyada enerji sıkıntısının gerçekten hissedilir duruma geldiğini belirten Topbaş, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Enerji Verimliliği (ENVER) projesi çerçevesinde, enerji tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla 20 Haziran’da bir çağrı yapılarak, vatandaşlardan 10 dakika elektrik kesintisi yapması istenecek, ancak bu bir şalter indirme eylemi olmayacak” dedi.

Bu çağrının, doğal kaynakların hızla tükendiği bir dönemde, tasarrufa yönelik bir uyarı tarzında olduğunu kaydeden Topbaş, “Küresel ısınmanın getirdiği ekolojik kıyamete karşı bir tedbir anlamında böyle bir çalışma başlatıyoruz. Bu çalışmayı Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile birlikte duyuracağız” diye konuştu.

Tuzla’daki tersaneler
Kadir Topbaş, Tuzla’daki tersanelerin taşınması konusundaki bir soru üzerine, Tuzla bölgesinde dar bir alanda çok yoğun gemi inşa çalışmaları yapıldığını kaydetti.

Gemi inşa çalışmalarında uluslararası bir başarı elde edildiğini ve bunun Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağladığını ifade eden Topbaş, “Bu çalışmalar insan hayatına mal olmamalıdır. Gerekli tedbirler alınmalıdır. Tuzla tersanelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, diğer ilgili bakanlıklar ve belediye ekipleri denetimlerini sürdürüyor” dedi.

Kadir Topbaş, “Bizim, 2023 ve daha ilerisi için 1/100000’lik çevre düzeni planlarımızda Tuzla tersanelerinin artık bu boyutuyla İstanbul’da yer almaması ve bu bölgenin yat imal eden, onu pazarlayan bir ‘boat show’ alanı haline getirilmesi tasarılarımız var” diye konuştu.

Topbaş, “Artık bu kadar ağır bir gemi sanayinin İstanbul’un içinde, bu kadar yakın noktasında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda zaten gemi sanayii de bizimle paralel düşünüyor. Zaman istiyorlar, o hazırlıkları mutlaka yapacaklardır. Zaten Ulaştırma Bakanlığı’nın da yeni tersane alanları oluşturulması yönünde çalışmaları var” ifadelerini kullandı.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir