Konut taleplerindeki azalma nedeniyle kapanma sinyalleri veren emlak ofisleri çareyi ortaklıkta buluyor. Türkiye genelinde resmi olarak 40 bin emlak ofisinin bulunduğunu açıklayan İstanbul Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Rıza Kaymakçı, ayakta kalmak için birleşme yoluna giden emlak ofislerinin sayısında ciddi bir artış olduğunu açıkladı.

Kaymakçı, “Sektörde iş yerini kapatanların sayısı giderek artıyor. Türkiye genelinde 40 bin emlakçıdan yüzde 10’u kapandı. Dernek üye çıkışları da çok yüksek. Kapıya kilit vurmamak için birleşmeler önemli bir rol oynabilir. Birçok ofis bu sayede giderlerini azalttı. Ben de sahibi olduğum İnter Emlak’ı Etiler’deki Atölye Emlak ve Maçka’daki Erkuş Emlak ile birleştirdim” açıklamasını yaptı.

Kiralıkta ciddi düşüş var
Emlak ofislerinin iş akışında büyük yavaşlama olduğunu kaydeden Kaymakçı, iş hacminin yüzde 40 oranında düştüğünü söyledi. Avrupa Yakası’nda konut satışlarında yüzde 15’lik düşüş yaşandığını dile getiren Kaymakçı, şöyle devam etti: “Geçmiş yıllara oranla satılık ev sayısı düştü. Kiralık evler piyasasında ciddi düşüşler var. Diğer taraftan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve belediyenin yaptığı ataklar, banka kredileri, potansiyel kiracı adaylarını yok etti. Taşınmalar azaldı, boş ev oranları arttı ve kiralar giderek düşüyor. Piyasadaki kiracı adayları da hem temiz hem de kirası düşük evleri tercih ediyor. Geçmiş yıllarda ev olsun da ne olursa olsun mantığı vardı. Şimdi öyle değil” diye konuştu.

Son zamanlarda konut satabilmek için birçok firmanın promosyonlu satış gerçekleştirdiğini belirten Marmara Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Adnan Yeşiltaş ise satışları artırmak için projelerde yapılan kampanyaların da iş potansiyellerini etkilediğini ifade etti. Önümüzdeki yıl Türkiye genelinde kayıtlı 40 bin emlak ofisinin yarıya düşeceğini açıklayan Yeşiltaş, sektörün çöküş sinyalleri vereceğinin altını çizdi.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir