İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli tarihi mekanlarından Emir Sultan Türbesi’nin restorasyonu için gerekli Kurul onayını aldı. Yenileme çalışmaları sırasında, türbe ve hamam bölümlerinin restore edileceği, harabe halindeki kalıntılardan Dergah bölümünün ise “Eğitim Atölyesi”ne çevrileceği bildirildi.

İzmir’in günümüze az sayıda ulaşan tarihi mekanlarını ortaya çıkarabilmek ve turizme kazandırmak için çok sayıda projeyi peş peşe uygulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Emir Sultan Türbesi’ni de en kısa sürede restore edecek. Kentin önemli tarihi mekanlarından biri olan ve Aydınoğlu Gazi Umur Bey’in komutanlarından Seydi Mükeremeddin’in mezarının da bulunduğu Emir Sultan Türbesi’nin restorasyonu için 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Kasım ayı toplantısından olumlu yanıt alan Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayı sonunda kurul kararının İZSU Genel Müdürlüğü’ne tebliği ile birlikte hareke geçti. Konak Belediyesi’nden alınacak inşaat ruhsatının ardından, İZSU Genel Müdürlüğü, restorasyon için ihaleye çıkacak.

Dergah “Eğitim Atölyesi” olacak
Emir Sultan Türbesi’nin bulunduğu alanda, harabe halindeki aşhane, hamam ile dergah yapısı ve konut olarak kullanıldığı düşünülen 3 farklı yapı kalıntısı bulunuyor. Dergah olduğu sanılan yapı restore edilerek “Eğitim Atölyesi” olarak hizmet verecek. Hamam yapısı restore edilecek. Aşhane buluntularının üzeri ise bir sundurmayla korunacak. Türbe binasının restorasyonu yapılacak. Hazireye (mezarlık bölgesi) ait mezar taşları tasnif edilerek, yerinde korunacak. Alanda ayrıca bir de güvenlik binası yapılacak.2 yıllık çalışma
İzmirliler’in halen ziyaret ettiği Emir Sultan Türbesi’ni restore ederek kente kazandırmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığı protokol doğrultusunda, 2006 yılında hazırladığı restorasyon projesini İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunarak onay istedi. Kurul, prensipte projeye onay verdi ancak hamam ve aşhanenin de bulunduğu alanda bir “zemin kazısı” yapılmasını ve elde edilecek bulgular ışığında bir rapor hazırlanarak tekrar kendilerine sunulmasını istedi. 2007 yılında İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU), İzmir Arkeoloji Müzesi ve Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü işbirliğinde başlayan çalışmalarda elde edilen bulgular tek tek tasniflenerek kayda alındı. Kazı sonuçlarında elde edilen bulgular ışığında Kurul’un isteği üzerine, röleve ve restitüsyon projeleri tekrar gözden geçirilerek yeni bir proje hazırlandı. Yeni proje de 2008 yılının Kasım ayında Kurul tarafından onaylandı. Kurul kararı İZSU Genel Müdürlüğü’ne Aralık ayı sonunda ulaştı. İZSU Genel Müdürlüğü ihale hazırlıklarına başladı. Restorasyon çalışmalarının yapılabilmesi için Konak Belediyesi’nden alınacak inşaat ruhsatının ardından, ihaleye çıkılacak ve restorasyon çalışmaları başlayacak.

Tarihi mezarlık
Tarihinin 14. yüzyıla dayandığı tahmin edilen; Anadolu Selçuklu Devleti komutanlarından Seydi Mükeremeddin’in naaşının bulunduğu Emir Sultan Türbesi’nin bahçesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın dedesi Uşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camii Banisi Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi, İzmir Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrinin önde gelen büyüklerinin naaşları da yer alıyor.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir