Enerji Bakanlığı Müsteşarı Çimen, Türkiye’nin 2008’de 204 milyar kilovat/saat olarak tahmin edilen elektrik tüketiminin ancak 198 milyar kilovat/saat’e ulaşabildiğini açıkladı.

Enerji Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Çimen, Türkiye’nin 2008 yılında 204 milyar kilovat/saat olarak tahmin edilen elektrik tüketiminin 198 milyar kilovatta kalacağını söyledi. Uluslararası Enerji Ajansı tarafından (IEA) hazırlanan World Energy Outlook raporunun tanıtımı amacıyla düzenlenen ‘Finansal Krizin Türk Enerji Sektörü Üzerindeki Etkileri’ konulu konferansta konuşan Müsteşar Selahattin Çimen, Türkiye’nin 2008 yılı enerji tüketiminin daha önce 204 milyar kilovat/saat (kwh) olarak tahmin edildiğini, ancak bu rakamın son verilere göre 198 milyar kwh olarak gerçekleşeceğini belirtti.

Global kriz nedeniyle global ekonomide yaşanan durgunluğun Türkiye de dahil olmak üzere ülkelerin büyüme performansını aşağı çektiğine dikkat çeken Çimen, “Elektrik tüketimimiz bu yıl tahminlerimizin altında gerçekleşti. Ancak elektrik tüketimi hızı yavaşlasa da (yıllık bazda) artma eğilimini koruyor… Talep hâlâ yukarı yönlü” açıklamasında bulundu.

Bakanlık Müsteşarı Selahattin Çimen ayrıca, 2020 yılına kadar uzanan döneme ilişkin olarak daha önce açıkladıkları talep ve yeni yatırım ihtiyacı tahminlerini, son gelişmeler doğrultusunda revize edeceklerini de sözlerine ekledi.

Aralıkta yüzde 5,5 küçülecek
Enerji Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Budak Dilli ise Türkiye elektrik talebinin ekimde yüzde 2, kasımda yüzde 5 küçüldüğünü anımsatarak, aralıkta yüzde 5-5.5 oranında küçülme beklendiğini söyledi. Budak Dilli, 2009 yılında ise elektrik talebinde yüzde 4-4.5 oranında büyüme beklediklerini kaydetti. Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin projeksiyonlarında 2009 yılında Türkiye’nin elektrik tüketimindeki artış yüzde 6.3 ile yüzde 8.3 arasında tahmin ediliyordu.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir