Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’nün bu yılki temasını “Alışkanlıklarınızı yenin! Düşük karbon ekonomisine doğru” olarak belirledi.

İklim değişikliğinin günümüzün belirleyici sorunsalı olduğunu vurgulayan örgüt hükümetlere, şirketlere ve topluluklara sera gazı salımını azaltmak için çalışma çağrısında bulundu.

Bu yılki etkinliklerin ana merkezi Yeni Zelanda, Wellington.

1972’de İsveç, Stockholm’de Birleşmiş Milletler’in (BM) düzenlediği Çevre Konferansı’nda 133 ülkenin katılımıyla alınan bir kararla, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Bu konferansta “Temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın temel bir insan hakkı olduğu” karar altına alındı.

UNEP, karbon salımının azaltılması için bir dizi öneride bulunuyor:

Kararlılık gösterin:
Karbon ayak izinizi azaltmanın başka bir hedefi gerçekleştirmekten farkı yok. Sadece bunu yapacağınızı söyleyerek ve bu fikri yayarak bile yaratıcı çözümlerin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Geçtiğimiz aylarda Kosta Rica, Yeni Zelanda ve Norveç karbon salımlarını sıfırlayacaklarını açıkladı.

Durumunuzu değerlendirin:
Nerede ve nasıl sera gazı ürettiğini bilmek, bunu azaltmanın ilk adımı. Bireyler ve küçük işletmeler kendi içlerinde bu hesabı yapabilir. Büyük organizasyonlar da ISO 14064 standardı ya da Sera Gazı Protokolü gibi araçlardan yararlanabilir.

Nereye varmak istediğinize karar verin ve plan yapın:
Değerlendirmenizin sonucunda bir hareket planı oluşturabilirsiniz. Çoğu ev ve işyeri enerji sarfiyatını yüzde 10 azaltmak için yapacağı masrafı bir yılda çıkarabilir.

Yaşamınızı karbonsuzlaştırın:
Kullandığınız, ürettiğiniz her şeyin karbon karşılığını düşünebilirsiniz. Mesela FSC’nin kontrol ettiği ormanlardan elde edilen kullanarak ağaçların plansızca kesilmesini önleyebilir, geri dönüştürülmüş kağıt kullanabilirsiniz. Bu sayede her bir ton kağıt için 1,4 ton karbondioksit emisyonundan kurtulabilirsiniz. Seyahat ederken daha az zaman harcayabilir; toplu taşımayı kullanabilir, bisiklet kullanımını yaygınlaştırabilirsiniz. Örneğin, Paris ve Viyana’da herkesin kullanabileceği bir bisiklet ağı var.

Enerji verimliliğini artırın:
Binaların, bilgisayarların, arabaların verimliliğini artırmak karbon emisyonunu düşürmenin en hızlı yolu. Sıradan binalar CO2 emisyonlarının yüzde 40’ından sorumlu. Diz-üstü bilgisayarlar masa-üstülerden, LCD ekranlar CRT’lerden daha az enerji harcar.

Düşük karbon üreten enerji kaynaklarına yönelin:

Genellikle kömür doğal gazdan iki kat, güneş enerjisinden altı kat, rüzgar enerjisinden 40 kat ve hidro enerjiden 200 kat fazla emisyona yol açar.

Daha temiz alternatiflere yatırım yapın:
Yaşam biçiminizi değiştirmenin de bir sınırı var. Kalan kısım için salımların düşürülmesi için yapılan etkinliklere destek verin.

Kaynak: bianet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir