İngiltere’de belediyelerin çöp konusunda yeni önlemler düşündüğü, bu çerçevede, çöpün tartılarak ve kilo başına belli bir ücret alınarak toplanmasının da gündeme geldiği belirtildi.

Çöpün geri dönüşüm için uygun bir şekilde ayrılmaması halinde ev sahiplerine 50 sterlin ceza uygulanmasının da öngörüldüğü yeni düzenlemelerde, belediyelerin halen çöp hizmetini de içeren vergiler almalarına rağmen, çöp için yeni bir “gizli vergilendirme” yoluna gidilmesinin düşünüldüğü belirtildi.

Bu vergilerin, çöp torbası satmak ya da çöplerin tartılarak toplanması gibi yöntemlerle yapılmasının düşünüldüğü de ifade edildi.

Belediyeler, üzerinde logoları bulunan çöp torbalarının tanesini 20 peniye satmayı planlıyor. Marketlerden alınan çöp torbalarının tanesinin fiyatı ise sadece 1 peni.

Çöplerin tartılması uygulamasının benimsenmesi halinde ise çöp kamyonlarının arka taraflarına yerleştirilecek kantarlarla her evin haftalık çöpü tartılacak ve ücretlendirilecek.

Diğer iki yeni uygulama önerisi ise normalin üzerinde çöp üreten büyük ailelerin belediyelerden ekstra ücretlendirilecek büyük çöp kutuları satın almaları ve çöplerin haftada bir gün toplandığı ülkede, çöplerinin daha sık toplanmasını isteyen ailelerin bunun için ek ücret ödemeleri oldu.

Muhafazakar Parti sözcüleri, bu planlara sert biçimde tepki verdi ve “Hükümet zaten yüksek olan yaşam maliyetini daha da ağırlaştıracak hayalet vergilerin peşinde. Belediyelerin vermek zorunda oldukları hizmeti yüksek ücretler karşılığında yapmaya kalkışması kabul edilemez” dedi.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir