Dünya Bankası, Türkiye’de 2008-2010 döneminde yoksulluğun artacağı uyarısında bulundu. Türk bürokrasisine bir sunum yapan Dünya Bankası’nın önümüzdeki 2 yıl içinde özellikle gençler, çocuklar ve yaşlılarda yoksulluğun artacağı, tarım dışı sektörlerde kayıtdışı çalışmanın da artacağı tespitinde bulunduğu belirtildi. Banka, 2009’un ikinci yarısından veya 2010’un ikinci yarısından itibaren ekonominin düzelmeye başlayacağı yönünde iki alternatifli senaryo üzerinden çalışmalarını yürütüyor.

Ekonomik düzelme 2010’un ikinci yarısına sarkabilir
Edinilen bilgilere göre, Dünya Bankası heyeti ekonomi bürokrasisine yaşanan küresel kriz ve bundan sonraki olası gelişmeler hakkında bir brifing verdi. Banka yetkilileri tarafından yapılan sunumda iki ayrı senaryo üzerinden bilgiler aktarıldı. Buna göre bankanın iyimser ve kötümser iki senaryosu bulunuyor. İyimser senaryoda, ekonomik iyileşmenin 2009 yılının ikinci yarısından ikibaren başlayacağı varsayılıyor. Kötümser senaryoda ise, ekonomik iyileşmenin 2010 yılının ikinci yarısından itibaren başlayacağı kabul ediliyor.

Sunuma göre, Türkiye’de yoksulluk ve kayıtdışı çalışma ekonomik gelişmelere bağlı olarak sıkıntılı bir sürece girecek. Bankanın özellikle 2008-2010 döneminde Türkiye’de yoksulluğun artacağı saptamasında bulunduğu belirtildi. Buna bağlı olarak tarım dışı istihdamda da kayıtdışı çalışan sayısında artış yaşanabilecek. Banka yaşanabilecek olumsuzlukların etkisini azaltmak için, sosyal projelere ağırlık verilmesini ve bu projelerin artırılmasını talep etti. Sosyal programların hedeflerinin bu dönemde önemli olacağını kaydeden banka, bu kapsamda uygulanan şartlı nakit desteğinin olumlu bir proje olduğunu belirtti. Bu projenin özellikle kapsamının genişletilmesini talep eden banka, iş arayanlar ve mesleksizler için de yeni yaklaşımların gündeme getirilmesini ve iş edinmeye dönük projelerin ağırlık kazanmasını talep etti.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir