İstanbul Büyükşehir Belediyesi AB İlişkileri Müdürlüğü genel koordinatörlüğünde; Venedik Barış Balığı Derneği ve Sultanbeyli Belediyesi tarafından ortak bir çalışmayla hayata geçirilen “Dört Elli Tasarım Projesi” (The “Disegni a Quattro Mani) kapsamında hazırlanan “Çocukça Hayaller Resim Sergisi”nin açılış töreni, geçtiğimiz gün Sultanbeyli Belediyesi Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

tasarimsergi.jpg

Hasan Ali Yücel ve Merkez İlköğretim Okulu ile İtalya’nın Venedik kentindeki ilköğretim okulu öğrencilerinin serbest içerikli resim çalışmalarından oluşan serginin açılışına; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ahmet Selamet, Sultanbeyli Belediye Başkanı Alaattin Ersoy, Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı Vedat Kibar ve AB İlişkileri Müdürü Yaşar Karaca’nın yanı sıra Venedik Kültür Ateşesi Attilio De Gasperis ve Venedik Barış Balığı Derneği’nden proje lideri Nadia de Lazzari katıldı. Başta İtalyan Rai TV olmak üzere, uluslararası, ulusal ve yerel basının ilgiyle takip ettiği program, açılış konuşmaları ile başladı. Programda ilk olarak Alaatin Ersoy söz aldı. Ersoy konuşmasında, İtalyan ve Türk çocuklarının ortak düşüncelerinin eseri olan bu serginin çok büyük bir anlam ifade ettiğini belirtti. Ersoy’un ardından söz alan Ahmet Selamet de İtalyan ve Türk çocuklarının bu faaliyet ile resim kâğıtlarını paylaştıkları gibi kalplerini de barış sevgi ve kardeşlik için paylaştıklarını söyledi. Programda Ahmet Selamet’in ardından Attilio De Gasperis söz aldı. Gasperis konuşmasında bu törenin iki yıl önce başlayan kardeş şehir projesinin bir ürünü olduğunu ve iki bölgenin barış simgesi haline dönüştüğünü belirtti ve Venedik’ten bir bölge ile Sultanbeyli İlçesi’nin kardeş ilçeler olarak belirlenmesi projesini desteklediklerini belirti. Programda son olarak söz alan Nadia de Lazzari ise kendisini evinde gibi hissettiğini belirtti ve başta çocuklar olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış töreninde proje kapsamında hazırlanan ve sergilenen resimlerden oluşan kitap da tanıtıldı. Proje kapsamında hazırlanan kitapta İtalyan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Alaattin Ersoy’un yazıları da yer verildi.

Türkiye ve İtalya arasındaki dostluğu pekiştirmek ve barış ve kardeşlik içinde daha iyi ilişkiler oluşturulmasını sağlamak amacına yönelik olarak hayat geçirilen proje kapsamında hazırlanan sergide yer alan eserler, Venedikli eğitim sorumlusu Nadia De Lazzari’nin öncülüğünde, Venedikli öğrencilerin kendi dünyaları ve kendi kültürlerine ait serbest konularda resim kâğıdının yarısına resimlerini çizdikten sonra kâğıdın diğer yarısının Merkez İlköğretim Okulu ve Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu öğrencilerinin resimleri ile tamamlanması ile ortaya çıktı.

İtalyan ve Türk yetkililerin birlikte açılışını gerçekleştirdikleri ve gezdikleri sergi, 10–15 Haziran tarihleri arasında 10.00 – 17.00 arasında, Sultanbeyli Belediye Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilir.

Kaynak: İBB

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir