Kocaoğlu, “Teleferik’te 1973’te yapımına başlanan tesisle ilgili raporları dikkate almak zorundayız. Ziraat Bankası arsası, altında altın bile olsa, 35 milyon YTL etmez” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak’ta Ziraat Bankası’yla yaşanan arsa krizinden can güvenliği açısından tehlike oluşturduğu gerekçesiyle 2 yıldır kapalı duran Balçova’daki Teleferik’e kadar bir çok konuda Yeni Asır’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin Teleferik Dağı üzerinde yapımına 1973’te başlanan döner gazino inşaatının yıkılacağını açıklayan Kocaoğlu, Ziraat Bankası’na ait arsayla ilgili olarak da, “35 milyon YTL kamulaştırma bedeli istiyorlar. O arazinin altında altın da olsa, o kadar para etmez” dedi.

Kesinleşti
Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin hazırladığı rapor çerçevesinde can güvenliği olmadığı gerekçesiyle kapatılan Balçova’daki Teleferik Tesisleri’nde üst üste aksilikler yaşadıklarını belirten Kocaoğlu, “Önümüzdeki dönemde, Teleferik gibi kıyıda, köşede kalan konuları çok kolay bir şekilde çözebiliriz” dedi. İnşaatı yarım kalan Teleferik Dağı üzerindeki döner gazino inşaatıyla ilgili olarak ise, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin yıkılması yönünde raporu bulunduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, eldeki raporlar çerçevesinde döner gazinoyu yıkma kararı aldıklarını söyledi. Kocaoğlu, “Orada bir döner gazino aksamı var. Bina yıkıldıktan sonra belki o büyüklükte değil ama o aksamın kullanılabileceği bir projeyi orada hayata geçirmek mümkün olabilir. O yapıyı yıkacağız ama yıkmak da başlı başına bir dert” diye konuştu. Teleferik ihalelerinin büyük bölümünün, Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edildiğini hatırlatan Kocaoğlu, Konak’taki arsayla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Belediye, 2 bin 904 metrekarelik arsa için 35 milyon YTL ödemeye mahkum edildi. Bu konuda uzlaşmacı bir tavır sergilememize rağmen Ziraat Bankası ile anlaşamadık. Çeşitli teklifler götürdük, kabul görmedi. O arsa, hangi koşulda olursa olsun, altında altın bile olsa, o parayı yapmaz. Konu, yargının gündeminde. Biz davayı kazanabiliriz. Eğer kazanırsak, gerçekten kent adına önemli bir dava kazanmış olacağız.”

Homeros Vadisi
Bornova Kayadibi köyü yakınlarındaki Homeros Vadisi’ni genişletme çalışması başlattıklarını belirten Kocaoğlu, daha önce 2 kilometre olan yürüyüş parkurunu yaklaşık 5 kilometreye çıkarıp su baskınlarına neden olan Bornova Çayı üzerindeki su tutucu ve rekreasyon amaçlı gölet sayısını da 20’ye çıkaracaklarını söyledi. Kocaoğlu, insanların Homeros’a yürüyerek gitmelerini sağlayaklarını bildirdi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir