Büyükşehir Belediyesi ekipleri Sincan-Fatih Mahallesi’nde kömür dağıtımı yaptı. Semtteki pazar yerine gelen iki TIR dolusu kömür kamyonetlere yüklenerek sokak aralarında dağıtılmaya başlandı. Doğalgazı olan apartmanların önüne de kömür yığan ekiplere bazı vatandaşlar tepki gösterirken bazıları da teşekkür etti.

Doğalgazı olan evlerin önüne de kömür çuvallarını yığan ekiplere bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Apartmanların önüne kömür yığan ekipler, gerekçe olarak bu apartmanlarda herkesin doğalgaz kullanmadığını, sobayla ısınan evlerin de bulunduğunu belirtti.

Doğalgaz var ama bedava değil

Dağıtım ekipleri doğalgazlı olmasına rağmen çoğu apartamının önüne kömür çuvalları yığdı. Evinde doğalgaz olduğu halde neden kömür kullandığı sorulan bir vatandaş, “Apartmanda doğalgaz var. Ama gücümüz yetmediği için doğalgaz değil bedava verilen kömürü kullanıyoruz. Kışın gelen faturaların altından kalkmak kolay değil” dedi. Yoldan geçen bazı vatandaşlar ise dağıtım sırasında evinde doğalgaz olmasına rağmen kömür alanlara tepki gösterdi.

Konutların önüne çuvallarla yığılan kömürler bazı sokaklarda kapışılarken bazılarında ise rağbet görmedi. Yol kenarlarına kimin alacağı belli olmadan bırakılan kömürler yüzünden de dağıtım ekipleri tepki aldı.

Kamyonetlerle sokak aralarında kömür dağıtan bazı araçlar ise bu yardımları kimin alacağına aldırmadan sokağa kömür çuvallarını yığarak uzaklaştı. Önceden belirlenen ihtiyaç sahiplerine kayıtla verilmesi gereken kömürler, sokak ortasına atılarak kimlerin alacağı da takip edilmedi.

CHP’lilerle tartıştılar

Kömürlerin TIR’lardan kamyonetlere yüklendiği pazar yerine gelen CHP ilçe teşkilatı ile kömür dağıtan görevliller arasında da gerginlik yaşandı. Doğalgaz hattı olan Fatih Mahallesi’nde kömür dağıtılmasına tepki gösteren CHP Sincan İlçe Başkanı Kemal Baştimur, “Neden buraya geldiniz? Burada her evde doğalgaz var. Doğalgazı olan evlere neden kömür veriyorsunuz?” dedi.

Kısa sürede hararetli bir tartışmaya dönen olaya vatandaşlar da dahil oldu. Kömür yardımını istemediklerini ve kömür yüklü TIR’ların mahalleden uzaklaşmalarını isteyen vatandaşlara da görevlilere tepki gösterdi. Dağıtım görevlilerininden birinin “doğalgazlı dediğiniz apartmanlarda da çok sayıda ihtiyaç sahibi var. Kimin yardıma ihtiyacı olduğunu siz nereden bileceksiniz” demesiyle gerginlik daha da arttı. Olayın büyümesi üzerine bazı vatandaşlar araya girerek iki tarafı da uzaklaştırdı.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir