Kocaoğlu, tesisin içindeki 4 taş yapıya, eski sahiplerinin isimlerini verdi.

Sasalı’daki İzmir Doğal Yaşam Parkı içinde yer alan ve bugün idare binası olarak kullanılan 4 adet taş yapıya eski sahipleri Diremsizoğlu ailesinin isimleri verildi. İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda düzenlenen törende duygulu anlar yaşandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Doğal Yaşam Parkı’nın kurulduğu alanın, eskiden Ziraat Yüksek Mühendisi Nevzat Diremsizoğlu’nun sahibi olduğu Tellikavak Çiftliği olarak hizmet verdiğini söyledi. Daha sonra arazinin İZSU Genel Müdürlüğü tarafından arıtma tesisi yapılmak üzere kamulaştırıldığını belirten Başkan Kocaoğlu, Doğal Yaşam Parkı’nı burada hayata geçirmeye karar verdiklerinde içinde bir zamanlar çiftlik binası olarak kullanılan 4 yapıyı da koruyup restore ettiklerini bildirdi.

Doğal Yaşam Parkı’nın açılışına Diremsizoğlu ailesinin fertlerini de davet etmek istediklerini, fakat kendileri ile irtibat kuramadıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, “Sasalı halkıyla bütünleşmiş değerli büyüğümüzün ve ailesinin adını, burada yaşatacağız” dedi. Diremsizoğlu ailesi adına söz alan Dilek Özkula, Tellikavak Çiftliği’nin bundan 50 yıl kadar önce Ziraat Yüksek Mühendisi Nevzat Diremsizoğlu tarafından kurulduğunu söyledi. Özkula, “Rahmetli Nevzat Diremsizoğlu, bu çiftliği kurarken birgün burasının, hayvanların doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürebilecekleri park olacağını bilseydi, herhalde çok mutlu olurdu. Babamızın bu eserini İzmir’e kazandıran herkese, ailem adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir