Diyarbakır’da önceki gece sekiz katlı bir binanın taşıyıcı kolonlarından biri patladı. Yetkililer bina ve çevresindeki 3 apartmanı boşaltırken olay akılllara ‘Hicran’ ve ‘Zümrüt’ apartmanı facialarını getirdi.

diyarbakirfacia.JpegDiyarbakır’ın Bağlar ilçesinde önceki gece kolonu patlayan 17 yıllık bir bina, içindekilere büyük korku yaşattı. Bu bina ile çevresindeki 3 bina güvenlik gerekçesiyle boşaltılarak kapılarına mühür vuruldu.

Olay, 1983‘te Diyarbakır’da çöken ve 83 kişinin ölümüne neden olan ‘Hicret Apartmanı’ ile Konya’da 2004 yılında çöken ve 92 kişiye mezar olan ‘Zümrüt Apartmanı’nı hatırlattı.

Deprem sandılar

Cengizler Caddesi’nde bulunan 8 katlı Özsubaşı Apartmanı’nın taşıyıcı kolonlarından biri dün gece geç saatlerde patladı.
Kolon patlaması sonucu sarsılan binada oturanlar deprem olduğunu sanarak kendilerini dışarıya attı. Binanın taşıyıcı kolonlarından birinin patladığını ve bunun dışarıdan da rahatlıkla görüldüğünü fark eden vatandaşlar, durumu polise ve belediyeye bildirdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri ve güvenlik güçleri öncelikle binadaki 28 daireyi boşaltarak binanın kapısını güvenlik gerekçesiyle mühürledi.

Belediyeye rapor verildi

Belediye yetkilileri, apartmanın yıkılma tehlikesi nedeniyle bitişiğindeki 7, 6 ve 3 katlı 3 binayı daha boşalttı. Binalarda oturan yaklaşık 500 kişi geceyi yakınlarının yanında ve otellerde geçirirken, cadde ve sokaklar da güvenlik şeridi çekilerek trafiğe kapatıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tansel Önal, hazırladıkları ön inceleme raporunu Bağlar Belediyesi yetkililerine verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Öncelikle binanın tahliye edilmesini istedik. Daha sonra 2006 yılı deprem yönetmeliğine göre yapının her bakımdan incelenmesi gerektiğini, gerekirse güçlendirme projesinin hazırlanmasını istedik. Ama güçlendirme projesi daha maliyetli olacağından yıkılması gerektiğini ifade ettik. Bina ruhsata göre zemin artı 4 kat olmasına rağmen, zemin artı 7 ve teras katı olarak inşa edilmiştir. Ya güçlendirme ya da yıkım yapılana kadar boşaltılan diğer binaların da aynı şekilde boş olarak korunması gerektiğini ifade ettik.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir