Depremlerden önce yer kabuğunda meydana gelen özel bir gerilimi ölçmenin, yer sarsıntılarının önceden bilinebilmesi ve haber verilebilmesinde kullanılabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Andreas fayı boyunca yer kabuğunu inceleyen sismologlar, bir kilometre aşağıda depremden önce sismik dalgaların hızının değiştiğini tespit etti.

‘Sismik dalgaların hızı gerilim ölçeği gibi’

Nature dergisinde bugün yayınlanacak araştırmanın anlatıldığı makalenin yazarlarından Carnegie Enstitüsü uzmanı Paul Silver, bir depremden önce yer kabuğundaki gerilimde meydana gelen değişiklikleri tespit etmeninsismik araştırmaların merkezini oluşturduğunu, bunun araştırmalarını motive ettiğini söyledi.

Silver, araştırmaya katılan Teksas’taki Rice Üniversitesinden Fenglin Niu başkanlığındaki ekibin ölçümlerine göre, kırığın açıklığı ve kapalılığının etkisinden dolayı, sismik dalgaların hızının gerilimin düzeyine bağlı olduğunu söyledi. Silver, sismik dalgaların hızındaki değişikliklerin ölçümünün, ilke olarak, olası bir yer sarsıntısını önceden haber vermeyi sağlayabilecek bir gerilim ölçeği şeklinde kullanılabileceği yorumunu yaptı.

Sismologlar uzun süreden beri sismik dalgaların hızlarındaki değişikliği izlemeyi sürdürürken, son teknolojiler güvenilir ve daha kesin ölçüm yapma olanağı sağlıyor.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir