Vali Yavuz Erkmen, Denizli’de son dört gündür yaşanan deprem fırtınası nedeniyle uzmanların değerlendirmesi sonucu bölgede hareketliliğin arttığının tesbit edildiğini belirterek, vatandaşları özellikle ‘bugün’ dikkatli olmaları konusunda uyardı. Vali, çeşitli köylerde 21 evin boşaltıldığını ve il merkezindeki okullarda da tedbir olarak eğitime bugün için ara verildiğini bildirdi.

denizli.JpegVali Erkmen, tüm emniyet birim amirleri ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Daire Başkanı Bekir Tüzel’in katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. Erkmen, Denizli bölgesinde son dört günde büyüklüğü 3’ün üzerinde 80 ve altında 1000 civarında sarsıntı yaşandığını belirterek, “Biz, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kandilli Rasathanesi ve Pamukkale Üniversitesi ile her gün bu verileri yorumlayıp değerlendiriyoruz. Arkadaşlarımız gün gün bunları yorumladılar. Geldiğimiz noktada bugün itibariyle hareketliliğin biraz arttığını gördüler. Kimse telaşa kapılmasın. İlla bir deprem olacak anlamında söylemiyorum. Denizli birinci derecede deprem bölgesindedir. Her zaman hazırlıklı olmamız lazım. Bu yorumlar deprem olacak anlamı taşımıyor. En kötü ihtimalle geçen yıl Honaz’da yaşanan 4.8 büyüklüğündeki depremi geçmeyeceğini söylüyor uzmanlar. Hiç kimse telaşa kapılmasın. Bu büyüklükte bir deprem, öldürücü etkisi olan, genel hayatı felç edecek bir deprem değildir. Belli binalarda hasar oluşabilir. Tedbirleri alıp risk taşıyan binalarda yaşamamız gerekir” dedi.

Bir haftadır düzenledikleri deprem tatbikatlarıyla sarsıntıların eş zamanlı meydana gelmesi üzerine Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan yetkililerin Denizli’ye geldiğini, binalarda dayanıklılık araştırması yaptığını ve 3 bin 500 binanın tarandığını anlatan Erkmen, çeşitli köylerde risk taşıdıkları gerekçesiyle 21 evin boşaltıldığını bildirdi. Erkmen, şöyle konuştu:

“Bazı okullarımızda güçlendirme çalışması yapıldı. Bazıların da yapılmadı. Biz de öğrenciler arasında eğitim farkı olmasın diye merkezdeki tüm okulları bugün için tatil etme kararı verdik. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan gelen arkadaşlarımız binalarda araştırmaları sürdürüyorlar. Bugün vatandaşlarımızın biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Bunu herhangi bir şey olacağından söylemiyorum. Bilim adamları verileri yorumlayarak biraz hareketlilik yaşandığını söylüyorlar. Geçmişte de hareketlilik yaşanmış ama bir şey olmamıştır. Üzerine basa basa uzman arkadaşların bize söylediği en kötü ihtimali söylüyorum. Biz tatbikatlar başladığından bu yana bütün doğru bilgileri kamuoyu ile paylaştık. Bugün de devam edeceğiz. Paniğe telaşa gerek yok. Tedbirli olmakta fayda var. Bu nedenle deprem güçlendirmesi görmeyen bazı okulların da bulunduğunu bilerek ve herhangi bir karışıklığa yol açmaması için merkezdeki bütün okulları bir gün süreyle tatil yapmaya karar verdik.”

Haraketliliğin Denizli merkezden çok Sarayköy, Akköy ve Honaz da yoğunlaştığını kaydeden Erkmen, basın mensuplarından da bilgileri yorum yapmadan halka aktarmalarını istedi.

Öğrenciler sabah okullarına geldikten sonra karar okul yönetimlerine bildirildi. Öğrenciler daha sonra evlerine gönderildi. Denizli’de herhangi bir panik havası olmadığı ancak vatandaşların tedirginlik yaşadığı dikkat çekti.

YAZILI AÇIKLAMA

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, basın toplantısından sonra bir de yazılı açıklama yaptı. Erkmen, il merkezinde ilk ve orta dereceli okulların, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan gelen uzmanlar ve yerel uzmanlar tarafından depreme karşı dayanıklılık kontrolleri yapılacağı için çocukların tedirgin olmaması ve psikolojilerinin etkilenmemesi için tatil edildiğini açıkladı.

Denizli’de birkaç gündür devam eden küçük ölçekli sarsıntıların Merkez, Honaz, Akköy, Sarayköy ilçelerinde daha çok hissedildiğini, vatandaşlarda tedirginlik yarattığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ancak daha çok dün ulusal ve yerel basında yer alan ve bazı üniversite hocalarının bu konudaki görüşlerini içeren çelişkili açıklamaları insanımızı daha çok tedirgin etmiştir. Çünkü bazı açıklamalar ‘çok büyük deprem bekleniyor’ şeklinde yapıldığından daha da etkili olmuştur. Vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesi açısından bu açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan gelen uzmanlar ve yerel yetkili makamlarca ilk ve orta dereceli okullarımızda bugün depreme karşı dayanıklılık kontrolleri yapılacağından, çocuklarımızın tedirgin olmaması psikolojilerinin etkilenmemesi için bir gün süreyle tatil yapılması kararlaştırılmıştır. Vatandaşlarımızın tedirgin olmamaları, doğru bilgilerin her zaman kendileriyle paylaşılacağı, bizim dışımızdaki resmi olmayan açıklamalara itibar etmemeleri, panik yaşamadan tedbirli olarak, yaşamlarını sürdürmelerine devam etmelerini bilmelerini isterim.”

HALK SOKAKTA BEKLİYOR

Vali Yavuz Erkmen’in dört gündür meydana gelen depremlerin ardından özellikle bugün hareketliliğin daha da arttığını açıklayarak okulları tatil etmesinin ardından halk sokağa döküldü. Çok sayıda vatandaş, evlerinden çıkarak mesirelik alanlarla park ve bahçelere gitti. Özellikle Çamlık Mesireliği’ne gelenler sakin olmaya çalıştıklarını, ancak korktuklarını belirterek, “Deprem olacakmış. Vali bey açıklama yaptı. Bu şartlarda evlerimize nasıl gireceğiz? Şimdilik dışarıda beklemeyi tercih ediyoruz. Ama ilerleyen saatlerde mecbur eve gireceğiz” dedi.
Merkeze bağlı Küçükdere Köyü’nde muhtar Mustafa Şen, valiliğin kendisini aradığını, 9 evin boşaltılması talimatı verdiğini söyledi. Şen, “Beş kez camiden vatandaşa evlerinden çıkması için anons yaptım. Söz konusu 9 evin sırtlarında büyük kayalar var. Deprem olursa bu kayaların evlerin üzerine yıkılma ihtimali var. Halk panikte” dedi. Kızılay, Küçükdere Köyü’ne çadır sevkiyatı yaptı. Köydeki jandarma ekipleri de sabah saatlerinden itibaren nöbet tutmaya başladı.
Bu arada Bayındırlık ve İskan Bakanlığı uzmanları merkeze bağlı Göveçlik beldesinin ilköğretim okulunun, çürük olduğu ve muhtemel depremde yıkılacağı iddiaları üzerine binada ölçüm yaptı. Okulun depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda henüz açıklama yapılmadı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir